Hoog in de boog van de museumhal is een Sud-Aviation SE.210 Caraveïle van de SABENA terug gehangen in zijn drie dimensionale element lukkig uitgebleven, maar als ik er onverwacht een bezoek breng aan een van de oudste militaire musea in Europa, blijkt de balkon galerij gesloten. Daar be vindt zich nog steeds de unieke collectie authentie ke vliegtuigen uit de Eerste Wereldoorlog waarmee het KLMK grote bekendheid heeft gekregen. Het is juist daar waar scheuren en roestvorming in de spanten is aangetroffen. Ook de vliegtuigen en he likopters van het Lichte Vliegwezen zijn op dit 6m hoge balkon opgesteld. Bezoekers worden er uit vei ligheidsoverwegingen niet meer toegelaten. Ik wil nog enkele overzichtsfoto's maken, maar dat kan ik deze keer wel vergeten: Verboden Toegang en afge sloten met een ketting. Geen foto's dus van een Bel gische Batail triplane, een Britse Bristol Fighter, een Franse Caudron G.III of een Duitse Halberstadt C.V. Het ziet er niet naar uit dat deze historische vlieg tuigen van hun plaats worden gehaald en tijdelijk elders in veiliger omstandigheden te worden onder gebracht. De restauratie van het gebouw is nog niet zo lang geleden begonnen. Maar wanneer het werk wordt opgeleverd is niet duidelijk. Tot dan wordt de algehele toegankelijkheid van de collectie ernstig beperkt. Gevreesd wordt dat het nog geruime tijd zal duren voordat deze historische verzameling voor het publiek weer zichtbaar zal zijn. Uniek en authentiek Bij vorige gelegenheden heb ik in stille aanbidding naar deze absoluut unieke verzameling authen tieke vliegtuigen gekeken. Je gaat je afvragen, wie die vliegers destijds wel waren die ermee de lucht in durfden te gaan. Een collectie vliegtuigen uit W.O.l zoals die van het KMLK, ben ik nooit ergens anders tegengekomen. Ze staan er nog net zo bij als ze destijds het museum zijn binnengekomen. Waar andere musea tot restauratie overgaan, heeft men in Brussel ervoor gekozen de kisten in dezelfde staat te bewaren zoals ze in 1916, 1917 hebben rondge vlogen. Het gaat om vliegtuigen van alle bellinge- renten: Frankrijk, Duitsland en Engeland: sommige nog voorzien van hun oorspronkelijke bewapening met machinegeweren. Van de meeste vliegtuigen is de geelwitte linnenbekleding in de afgelopen 100 jaar sterk verbruind. De nog steeds goed zichtbare beschilderingen die op deze vliegtuigen spreken tot de verbeelding. De squadronemblemen uit die tijd zijn illustratief voor wat die onverdroten vliegers 28

Spinner | 2011 | | pagina 30