m van toen, vriend en vijand, gemeenschappelijk had den: durf om met deze krakkemikkige vliegtuigen de lucht in te gaan en euvele moed om elkaar in de lucht te bevechten. En dat alles met de gedachte dat het ook de aanvaller zelf wel eens zou kunnen zijn die het gevecht niet zou overleven. nuck, een MD.450 Ouragon, Mirage F.l, een Portu gese F-86F Sabre, enkele ons evenzeer welbekende Belgische Republic F-84's van verschillende soorten en niet te vergeten een F-104G en een Amerikaanse F-4 Phantom-II completeren collectief een represen tatieve collectie van Koude Oorlog exponenten. Accent in de opstelling Het kleinere spul op de begane grond van de hal is enigszins verschoven vanwege de werkzaamheden die er momenteel worden uitgevoerd. Een aantal Stampe SV-4's, ontworpen door de Belg Alfred Ren- ard, zijn representatief voor het enige Belgische burgervliegtuig dat in grote aantallen is geprodu ceerd in België en in Frankrijk. Meer dan 20 jaar lang is de SV-4 in gebruik geweest als lesvliegtuig. De Stampe lijkt als twee druppels water op de Britse DH-82A Tiger Moth. Het verschil zit 'm in de geslo ten cockpitkap van de SV-4 die het vliegen op zich toch enigszins comfortabeler maakt. Twee Belgi sche vliegers, Michel Donnet en Leon Divoy, zijn de Duitsers in juni 1941 te slim af en weten een SV-4 te bemachtigen waarmee zij laag over het water naar Engeland ontsnappen. Een reusachtige verschijning in de gigantische hal zou de machtige C-119G Fly ing Boxcar van Fairchild moeten zijn. Maar net als met de C-47 Skytrain van de Belgische luchtmacht en een Duitse Junkers-52, verliezen deze vliegtui gen hun ware dimensie in de enorme ruimte. Ondanks die ruimte is het er overvol. Maar dat heeft niet te maken met het restauratiewerk. Want hoe groot de hal ook is, men kampt al jaren met structu reel plaatsgebrek. Toch heeft men enige beweging in de static kunnen bewerkstel ligen. De vliegtuigen staan niet meer allemaal op de grond. Sommige staan op ver hogingen en dat brengt enig accent in de opstelling aan. Daar blijft het echter bij. Als men het museale beleid niet verandert, zal het vanzelf een kwestie van stapelen worden. Zo ziet de bezoeker een Hun ter Mk.4 van het Rode Duivels demoteam waarboven een F- 84G Thunderjet tot stilstand is gekomen. Een CF-100 Ca- Achter de schermen Achter de schermen van het museum zijn elk week end groepjes vrijwilligers bezig met de restauratie van eens luchtwaardige vliegtuigen. Dat gebeurt niet alleen aan de Place Cinquentenaire, maar ook elders in het land. In het museum staan momenteel een Tipsy S.2 in de steigers en een De Havilland DH- 89A Dragon Rapide. Waar mogelijk steekt ook de Belgische luchtmacht de handen uit de mouwen. Het is interessant te weten dat elke kist zo zijn ei gen verhaal heeft. Zo werd de Miles M-65 Gemini op het vliegveld van Namen door de Bijzondere Opspo ringsbrigade van de Belgische Gendarmerie aan de ketting gelegd vanwege porno-smokkel. Het vlieg tuig kwam voor één Belgische frank destijds bij het museum terecht. Waar het vliegtuig momenteel is, kon mij niemand zeggen. Neem de merkwaardige gang van zaken rond de tweemotorige Invader die civiel geregistreerd als N67160 in het Brusselse mu seum terecht kwam. Medio de jaren '70 van de vo rige eeuw stond de kist op Deurne nadat enkele vlie- Een Belgische Thunderjet torent uit boven een Hawker Hunter van het befaamde Belgische demoteam 'Rode Duivels'. Door gebruik te maken van verhogingen bij de opstelling van de vliegtuigen, lijkt de expositie enigszins in beweging te zijn gekomen 29

Spinner | 2011 | | pagina 31