Collectie oruitblik Een goede collectie vormt de basis van een mu seum. De directie van het MLM is zich daar van be wust en is om die reden steeds ook alert op nieuwe aanwinsten. Ook de zorg voor de goede staat van onderhoud van de collectie staat hoog op de agen da. De afgelopen jaren is dan ook aan verschillende toestellen, die langdurig buiten opgesteld zijn geweest, groot onderhoud gepleegd. Dit gebeurt vrijwel steeds buiten het MLM. In het weekend van 25 op 26 juni werd de romp van de Neptune, na een opknapbeurt bij Qaps, vanuit Lelystad naar Soes- terberg (Museumkwartier) getransporteerd. Daar ging hij in opslag in afwachting van plaatsing in of nabij het nieuwe museum. In de volgende Spinner zal uitgebreider stil worden gestaan bij enkele nieuwe aanwinsten. De komende zomervakantie staan als extra-activi teit weer een groot aantal optredens van Pandemo- nia Science Theater op het programma. In de week van de herfstvakantie vindt traditiegetrouw de nationale modelbouw manifestatie plaats. Dr. J.A.M.M. Janssen Directeur Soms even in de wolken De expositie belicht, aan de hand van de verhalen van zes vrouwelijke lucht machtmilitairen, hoe de rol van de vrouw in de Lucht macht sinds het be gin van de jaren '50 is veranderd. Uit hun verhalen komt naar voren dat de eerste luchtmachtvrouwen, de Luva's, uitsluitend in de marge van het luchtmachtbedrijf werkzaam waren, bijvoorbeeld als piotster, radarbe- dienster of telefo niste. De krijgsmacht is dan nog bij uitstek een mannenbolwerk. Operationele functies zijn voor vrouwen in die begintijd nog niet weggelegd. Dit verandert aan het einde van de jaren '70, wan neer de Luva verdwijnt en gevechtsfuncties ook voor vrouwen worden opengesteld. In de jaren '80 kent de luchtmacht voor het eerst vrouwelijke helikoptervliegers en gaan vrouwen mee op uit zending. Manja Blok is, als eerste vrouwelijke F-16 vlieger, in het midden van de jaren '90 betrokken Geflankeert door de samenstellers van de tentoonstelling over 60 jaar Luva, Ireen Mast en Ellen Toonen, enkele vrouwen die een bijdrage aan de tentoonstelling leverden: van links naar rechts Jolien Jong, Christa Oppers-Beumer, Manja Blok, Halima Dumon, Marijke Waalkens en Anke Waarheid bij de operaties van de Koninklijke Luchtmacht boven voormalig Joegoslavië. Aan het begin van de 21e eeuw zijn vrouwen actief in nagenoeg alle geledingen van de Luchtmacht. Onderkend wordt dat vrouwen ook voor het functioneren van de krijgsmacht meerwaarde hebben. De expositie over 60 jaar vrouwen in de Luchtmacht weerspiegelt zo ook de ontwikkeling van de positie van de vrouw in de Nederlandse samenleving sinds 1950. 3

Spinner | 2011 | | pagina 5