's zondags, als wij de kazerne mochten verlaten, bij de Chinees flink kon bijschransen. Lang duurde deze episode niet, want reeds na en kele weken moest de lichting '23 aantreden voor de boven beschreven confrontatie met de Koninklijke Marine. Achterafheb ik van die 'vrijwillige' overgang naar de Marine nooit spijt gehad. Wij (behalve ik werd nog een aantal 'vrijwilligers' aangewezen) werden op het Marinevliegkamp Morokrembangan (MVKM) bij Soerabaja geplaatst - destijds de grootste marinevliegbasis op het zuide lijk halfrond - in een keurig schoon gebouw, met slaapkamers en echte bedden met heuse lakens. We kregen om half zeven een normaal ontbijt en om tien uur een zogenaamde 'tweede ontbijt', gevolgd door een uitstekende middagmaal en een 'aange- kleede' broodmaaltijd 's avonds. Voorts konden wij ons verfoeide groene slobberpak met altijd losra kende beenwindsels, zogenaamde 'putih's', ruilen voor een luchtig wit matrozenuniform, heerlijk koel in de Soerabajaanse tropenzon. Het werk- en vliegtenue was 'khaki-lang' met bamboehoed en 'gympies'. En zo werd ik 'geronseld' - de Koninklijke Marine was haar streken sinds de zeventiende eeuw ken nelijk nog niet verleerd. Ik kon toen niet vermoe den dat deze verbintenis bijna 34 jaar zou duren en zou leiden tot een loopbaan die ik nimmer had gepland. Het was allemaal begonnen met mijn opkomst voor de dienstplicht, eind augustus 1941. Ik was zoals verwacht opgeroepen door het Konink lijk Nederlands Indisch Leger, hetgeen betekende dat ik een jaar lang in het soldatenpak moest lopen voordat ik aan mijn studie kon beginnen. Evenals mijn HBS-genoten, kwam ik in het vijfde Depotba taljon te Bandoeng terecht voor de opleiding tot reserveofficier. Het soldatenleven beviel mij helemaal niet. Wij sliepen op grove, met stro (en kakkerlakken) gevul de matrassen met groezelige overtrekken, het eten was abominabel, en de militaire exercities waren afmattend en afstompend. Ik had mij nog nooit zo vernederd en beroerd gevoeld. Mijn ouders hadden wat geld gestuurd - of juister gezegd, mijn moeder, want Papa vond het allemaal niet zo erg, daar wordt je een MAN van - zodat ik MarinyIgkMorokenbanga4met Jajiv AdrHge en Leo van der Graaff (met bamboehoed en gympjes). Links op 15 Ao nrbtPv-crvnviA Ao oiwrwmirre crhisilhunl'ov uin P T

Spinner | 2012 | | pagina 17