De Fokker T.IV waarin het waarnemen werd geleerd - via R.J. Idzerda De theoretische lessen in navigatie, meteorologie, vliegtuigbewapening etc. werden deels bij het Koninklijk Instituut der Marine te Soerabaja, soms samen met de adelborsten, en deels op het MVKM gegeven. Voorts werden wij onderwezen in het 'seinen en sounderen' met de morsesleutel, en het schieten met pistool, geweer en vliegtuigmitrail leur. Het werd pas echt interessant natuurlijk toen wij de theorie in de praktijk moesten gaan toepassen aan boord van een echt vliegtuig. Jaren geleden in Semarang hadden mijn ouders mij eens getracteerd op een rondvlucht boven de stad, maar dit was toch wel wat anders. Om te beginnen wer den we per sloep naar het watervliegtuig gebracht, een tweemotorige Fokker T.IVa op drijvers, en was de eerste vlucht heel wat minder comfortabel. Maar dat wende al snel en de vliegerij begon mij echt te boeien. Alleen had ik liever op de vliegerstoel geze ten aan de stuurknuppel of'koemoedi' (maleis voor helmstok), zoals men die in de MLD destijds placht te noemen, dan in de zeer oncomfortabele neuskoe- pel, waar ik verwacht werd de juiste koersen aan de vliegers door te geven. Die communicatie met de vliegers ging overigens zeer primitief. Er was een soort intercom, bestaan de uit een trechter verbonden met een rubberen slang met de koptelefoon van de vlieger, maar meestal gaf je de koerswijzigingen aan middels het opsteken uit de neuskoepel van een aantal vingers 16

Spinner | 2012 | | pagina 18