voor de Dornier Do 24 alleen te halen was dankzij een grote hoeveelheid meegenomen benzine in blikken, die wij van binnenuit gedurende de vlucht in de buitenboord-tanks, de zogenaamde 'stummels', tevens drijflichamen, moesten gieten. De constante benzinelucht die in het vliegtuig hing, maakte de vlucht verre van aangenaam, om van de vrees voor Japanse jagers maar niet te spreken. Overi gens had ik andere zorgen aan mijn hoofd: ik was immers verantwoordelijk voor de navigatie, die ik moest doen met behulp van een kleine kaart gescheurd uit een Bos-atlas, met in de linke bovenhoek Java en rechts onderin Australië. Ik trok een rechte streep en moest er zien te komen. Enfin, Australië kon ik moeilijk missen, maar toen wij na meer dan 10 uur vliegen eindelijk de kust aanliepen, vroeg de vlieger: 'Moeten we bakboord of stuurboord uit?' Een redelijke vraag, maar ik had geen flauw idee bij het ontbreken van enig herkennings punt. Dus ik gokte met 50% kans: 'Stuurboord, meneer'. Fout dus. Hoewel deze fout waarschijnlijk onze bemanning het leven heeft gered, zoals later zou blijken. Wij volgden de kust dus in zuid-westelijke richting en kwamen met de laatste druppels benzine aan bij een plaatsje dat ik wist te identificeren als Port Hedland. We landden op zee en taxieden het haventje binnen in de hoop benzine te kunnen krijgen, want inmiddels hadden we wel door dat we voor Broome de te genovergestelde kant opmoesten. Maar het dorp leek uitgestorven. Ik werd met de telegrafist in de rubber boot naar de wal gestuurd om op onderzoek uit te gaan. Plotseling zagen we een verweerde kop onder een breedgerande hoed om de hoek van een muur verschijnen, gevolgd door de rest van de Aus sie toen hij in de gaten kreeg dat wij geen Japan ners waren. Men had onze Dornier, getooid in die dagen met oranje driehoeken op romp en vleugels, aangezien voor een Japans vliegtuig met 'rode zonnen'. Na getankt te hebben, stegen we op om met het laatste licht nog net Broome te bereiken, waar we in de grote baai landden en voor anker gingen. De volgende ochtend werden de telegrafist en ik weer naar de wal gestuurd om poolshoogte te nemen. Bij de evacuaties waren ook Catalina's betrokken. Op de foto een na-oorlogs toestel - via R.J. Idzerda Inmiddels hadden wij gezien dat de baai vol met onze vliegboten lag, negen Dornier's en Catalina's - alles wat er nog over was van de MLD, behalve de paar die naar Colombo waren uitgeweken. We waren nog maar net aan de wal, of we hoorden het gebrom van meerdere vliegtuigen, hoog in de lucht. We zagen een keurige formatie van negen jagers, die eerst overgingen in 'line astern' en vervolgens één voor één naar beneden doken. Ik wilde net tegen mijn maat opmerken wat een fraaie vliegtuigen die Australiërs toch hadden, toen ik ze plotseling herkende: de gevreesde Zero's En toen brak de hel los met een oorverdovend lawaai: eerst een riedel met hun 7.6's om goed in te 20

Spinner | 2012 | | pagina 22