schieten, gevolgd door het doffe 'pompompom' van hun 20 mm. Schieten konden ze, die 'kippige'Jap pen, de één na de andere van onze vliegboten vloog in brand. Het viel ons op hoe de Catalina's veel feller brandden dan de Dornier's: volgens zeggen, bevatte het Amerikaanse aluminium-alliage meer magnesium.... Onze eigen Dornier, die als laatkomer wat apart lag, leek aanvankelijk de dans te ontspringen omdat hij gedeeltelijk schuil ging onder de zwarte rook. Achteraf bleek dat de redding van onze bemanning te zijn geweest, want ze hadden de tijd om overboord te springen. Dat was helaas niet het geval bij de overige vliegbootbemanningen, waar van bovendien sommigen nog de wanhopige moed hadden opgebracht om met de boordmitraillers terug te schieten. Pas jaren later, na de oorlog, las ik in een verslag van Japanse zijde dat twee Zero's niet terugkeer den naar hun basis Kupang op het eiland Timor, hoewel na een 'ditch' in de Timorzee de vlieger van één Zero werd gered; van de zeven Zero's die wèl terugkeerden naar Kupang, vertoonden zes vele kogelgaten, en één van de vliegers werd gewond. In tegenstelling tot onze vliegboot waren de ande ren afgeladen met vrouwen en kinderen van mari nepersoneel, en de gevolgen waren verschrikkelijk: 48 mensen, onder wie 32 vrouwen en kinderen, hebben de dood gevonden en 32 werden gewond in de twintig minuten dat de aanval duurde. Overigens waren wij aan de wal ons van niets be wust; wij namen eigenlijk min of meer aan dat die fitte bemanningen zich zwemmend wel zouden we ten te redden. Plotseling zag ik dat van één van de jagers zich een voorwerp losmaakte, dat vervolgens 21

Spinner | 2012 | | pagina 23