m In de volksmond spreekt men gewoonlijk van de vliegbasis Zeltweg. Tegenwoordig een logis tieke basis waar o.a. onderhoud wordt gepleegd aan de EFA-2000 Typhoon's van de Österreichische Luftstreitkrafte. In Hangar-8 op Zeltweg is de Militarluftfahrtausstellung (MLA) ondergebracht. En daarvoor zijn we dan ook hierheen gekomen. Even verderop stappen para's achter uit de nu wel erg laag vliegende Here. Eerst zie ik een witte chute, daarna allemaal donkergroene, ouderwetse ronde koepels. Het vliegbedrijf dat zich momenteel boven Zeltweg voltrekt, heeft alles te maken met de Air Power Vliegdag 2011 die hier over een paar weken zal plaatsvinden. 's Morgens, een dag later, is er het vertrouwde geluid van een PC-7 die ook al wordt tegengehou den door een lage wolkenbasis: vrij gebruikelijk in dit gebied op een hoogte van 732m. In Zeltweg staan volop borden die verwijzen naar de Militar luftfahrtausstellung. Mijn verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen als ik steeds dichter bij de gloednieuwe toren van de luchtverkeersleiding op Zeltweg kom. Via een derderangs asfaltweggetje vanaf een grote parkeerplaats bij het Aichfelder- sportcomplex, door een poortje in het zo te zien vaak verknipte hekwerk en een wandelingetje van zo'n 300m kom ik uit bij wat eens een riant motortransportcomplex moet zijn geweest. Twee gepensioneerde Saab's maken duidelijk dat ik mijn bestemming heb bereikt. Weinig support Schutze und Hilfe luidt het mission statement van de Oostenrijkse luchtstrijdkrachten. Een betrouwbare bron in een ander Oostenrijks luchtvaartmuseum heeft mij dan al geïnformeerd dat de MLA weinig support heeft vanuit de politiek en de luchtstrijd krachten zelf. Bedoeld wordt dat de overheid in Oostenrijk ook financiële prioriteiten heeft gesteld. Het is aan de inspanningen van enkelen te danken dat het museum, dat veel bezoekers trekt, nog bestaat. En daar mag men dan ook bijzonder trots op zijn. Voor de naar het zich laat aanzien met minimale middelen opgeknapte hangar staan een Saab Safir en een dito Draken in de kleuren van de Österreichische Luftstreitkrafte. Binnen zijn de objecten goed verdeeld over de beschikbare ruimte. Enkele vliegtuigen hangen aan de dakspanten. De hangar die vroeger dienst heeft gedaan als stalling voor rijdend materieel, is niet zo overvol in vergelijking met wat we elders op onze rondreis door Duitsland en Oostenrijk zien. Prettig is de balustrade die langs twee zijden van het museum is aangebracht. Daarachter ligt weer een aantal kamers en zaaltjes waarin deelaspecten van de tentoonstelling zijn te bezichtigen. In de korte tijd van het bestaan van de MLA is de organisatie er zeer wel in geslaagd een bijzondere en representatieve collectie te expose ren. De Oostenrijkse LSK kregen bij hun oprichting in 1955 van de Sovjet Unie acht vliegtuigen cadeau: vier Yak-11's en vier Yak-18's. In 1956 arriveerden de eerste helikopters: Agusta-Bell 47's, de Fouga Magisters in 1959 en met 30 SAAB J-29's in 1960 was Oostenrijk weer helemaal bij de tijd. Tot nu toe staat er nog geen SAAB-105 in de collectie. Een aantal van deze vliegtuigen is echter nog steeds operationeel. Dat geldt ook ten aanzien de Bell OH-58 Kiowa. Wat volgens kenners van de collectie echt wordt gemist is een DHC-2 Beaver, een Piper Cub en een WS-55 helikopter. Ook deze vliegtuigen en heli's zijn operationeel geweest in de vloot van de Oostenrijkse luchtstrijdkrachten. Meer dan één pet 'We bestaan nog niet zo lang', verteld Oberst Josef Platzer, directeur van het luchtvaarttechnisch projectbureau bij de - vertaald - Directie Materieel Luchtstrijdkrachten. Van huis uit een heli vlieger en in actieve dienst met meer dan één pet op zoals blijkt uit zijn visitekaartje. Als de juiste man op de juiste plaats hoort te zijn, lijkt deze vm. Alouette vlieger als Amtsdirektor en Regierungsrat nog meer individualiteiten in zijn mars te hebben. Want naast het leiderschap van een referaat bij de Militar Luftfahrttechnisch-Logistischen Dienst (MLLD), is hij ook nog eens verantwoordelijk voor de MLA. Nog anders en beter geformuleerd: hij is de geestelijk vader achter de totstandkoming van het museum. Gecompliceerde situatie Bij de viering van het 50 jarig bestaan van de Oos tenrijkse krijgsmacht in 2005 is het plan ontstaan om een luchtmachtmuseum op te richten. 'Vanuit de politiek en vanuit het ministerie hebben we in eerste instantie geen steun daarvoor gekregen'. Dat is ook een van de redenen waarom deze collectie geen 'museum' mag worden genoemd, hoor ik van kolonel Platzer. 'Er is in Oostenrijk maar één militair museum en dat is het Heeresgeschichtliches Museum in Wenen'. Geen sprake overigens van enige competentiestrijd. 'We hebben hier wel enkele objecten in bruikleen van het museum in Wenen', zegt kolonel Platzer, 'maar formeel mag onze col lectie geen museum heten.' Beide musea zijn echter 26

Spinner | 2012 | | pagina 28