niet met elkaar te vergelijken. Officieel hebben ze wel met elkaar te maken omdat de expositie in Zeltweg ressorteert onder het museum in Wenen. De Oostenrijkse LSK bestaan nu ruim 55 jaar. In het Weense museum heeft men de handen vol aan de rijke militaire historie van Oostenrijk. Die omvat vele eeuwen meer dan die halve eeuw luchtmacht zoals Oostenrijk die nu kent. Daaraan wordt in Wenen nauwelijks enige aandacht besteed. Toch zit de organisatie nog iets gecompliceerder in elkaar. De huidige organisatiestructuur van de Oostenrijkse strijdkrachten, het geheel onder één commandant, komt sterk overeen met de opzet van de krijgsmacht in Nederland. Maar anders dan in Nederland, waar verschillende Defensie directo raten deel uit maken van de organisatie van het ministerie, zijn er in Oostenrijk op het Ministerie van Defensie en Sport (jawelgeen topmilitairen van de Oostenrijkse luchtstrijdkrachten werkzaam. In geval dat wel zo zou zijn, blijft echter de vraag of en in hoeverre de politiek en het ministerie wél achter de initiatieven op Zeltweg zouden staan. En dat maakt de positie van een eigen luchtmachtmu seum vele malen gecompliceerder dan in Neder land het geval is. Succesvolle inzet politieke vereniging Dat er uiteindelijk toch een oude, overtollige han gar beschikbaar is gekomen voor het onderbrengen van de unieke collectie luchtmachtmaterieel is vooral te danken aan de Gesellschaft zur Forderung der Österreichischen Luftstreitkrafte (GFL). Zo'n vereniging kennen we in Nederland niet. Wel zou een verge lijking kunnen worden getrokken met de Konink lijke Nederlandse Vereniging 'Onze Luchtmacht (KNVOL). Die had bij haar oprichting in 1948 tot doel te bewerkstelligen dat de Nederlandse lucht strijdkrachten een zelfstandig krijgsmachtdeel zouden worden. In die tijd en onder die omstan- Als in eind juni 1991 de 10-Daagse Oorlog uitbreekt tussen het zichzelf tot onafhankelijk staat uitgeroepen Slovenië en Joegoslavië, verkeert de Oostenrijk in de hoogste staat van paraatheid. Slovenië grenst voor het grootste deel aan Oostenrijk. De luchtmacht voert dagenlang de klok rond combat air patrols langs de grens met Slovenië met SAABJ-35's. Aan de andere kant van de grens worden MiG-21's en helikopters ingezet. Een Oostenrijkse grenspost wordt in brand geschoten en boven de steden in Slovenië worden pamfletten uitgestrooid. De Joegoslavische Fishbed in het MLA herinnert aan die angstige tijd voor veel Oostenrijkse grensbewoners 28

Spinner | 2012 | | pagina 30