digheden werd deze politieke doelstelling van de KNVOL algemeen wel geaccepteerd. Het is zeker dat de KNVOL mede de aanzet daartoe heeft gegeven. Maar of de verzelfstandiging van de luchtmacht op 1 juli 1953 daadwerkelijk op het conto van de KNVOL moet worden geschreven, moet in ons democratisch bestel worden betwijfeld. De Oostenrijkse GFL stelt zich als verdedigingspolitieke vereniging tot doel het begrip te bevorderen voor de noodzaak van een luchtmacht die voor haar taak is berekend. In de omstandigheden zoals die zich nu ook in Oostenrijk voordoen, heeft de GFL zich met succes ingezet voor de totstandkoming van de Militarluftfahrtausstel- lung. De vereniging op zichzelf ervaart zeker wel support vanuit de luchtmacht. Zij neemt ook het voortouw op zich en tekent voor de organisatie van luchtmachtmanifestaties als Open Dagen en de jaar lijkse Air Power dag op Zeltweg Hinterstoisser. Toekomst In Zeltweg is alles gericht op het voortbestaan van de Militarluftfahrtausstellung. Helemaal zeker van zijn zaak is Josef Platzer echter niet. De Oostenrijkse krijgsmacht is van meer dan 300.000 militairen inclusief reservisten gekrompen tot zo'n 60.000. Kolonel Platzer is al blij met elk jaar dat zijn Militarluftfahrtausstellung open mag blijven. En dan praat hij nog niet over de bouwtechnische staat van Hangar-8 waar de collectie is onderge bracht. Maar plannen voor de toekomst zijn er zeer zeker. Conceptueel wordt er volop vooruit gedacht. De collectie zal in verschillende fasen moeten worden gerubriceerd en uitgebreid. Platzer denkt daarbij aan de periode tot 1955, de tijd tussen de afschaffing van de monarchie en de Anschluss in 1938, de militaire luchtvaart in het algemeen en de luchtvaarttechniek. Ook wat de infrastructuur be treft bestaan er grootse plannen. Een klein, maar effectief groepje mensen heeft onder auspiciën van de GFL het initiatief genomen voor een concept dat net als bij het MLM, is gebaseerd op publiek private samenwerking. Maar dan wel in omgekeerde richting. In Zeltweg heeft niet de overheid het voor touw genomen zoals in Nederland, maar de private sector. Die opzet is overigens veel gecompliceerder dan men zich kan voorstellen. Oberst Platzer: 'Bij de oprichting van het MLA in 2005 kregen we veel medewerking gekregen van gelijkgezinden. Steun vanuit de overheid bleef uit. De politieke situatie was er niet naar. En dat is helaas nog steeds het ge val'. Wellicht dat we er over enkele jaren opnieuw moeten gaan kijken. In het MLA is ook aandacht voor de eerste Oostenrijkse vrouwelijke vliegers. Na een vrijwillig introductiejaar zijn Christiane Stranzinger (l) en Eva Berginc (r) in 2004 met hun vliegopleiding begonnen. Een jaar later wordt de grondschoot afgesloten en begint de vliegopleiding op de Bell 0H-58B Kiowa. Die wordt in Oostenrijk ook in de bewapende versie gevlogen. De opleiding vindt volledig in Oostenrijk plaats en wordt afgesloten met cursussen als formatievliegen, laagvliegen en landingen in het hooggebergte. Sinds december 2007 vliegen Stranzinger en Berginc operationeel vanaf de Fliegerhorst Brunowski in Langenlebarn, Nieder-Österreich Bereikbaarheid en toegankelijkheid De Militarluftfahrtausstellung op Zeltweg is vanaf 29 april tot 23 oktober dagelijks geopend van 9 tot 17u. De toegang is gratis. De tentoonstelling in Hangar-8 ligt op 300m loopafstand van de parkeer plaats bij het sportcentrum Aichenfeldhalle in Zel tweg, Steiermarlc. Zeltweg is te bereiken met eigen vervoer vanaf grensovergang Passau A8 richting Graz, bij Wels-West A9 richting Graz, knooppunt Sankt Michael S36 richting Judenburg/Klagenfurt/ Knittelfeld, afslag 24 richting Spielberg, Zeltweg. In Zeltweg zelf: borden Militarluftfahrtausstellung volgen. 29

Spinner | 2012 | | pagina 31