Wachters boven het stenen tijdperk het materieel te kennen kun je de geleverde presta ties niet naar waarde inschatten. En dat de Marine al gedurende 60 jaar van haar nu 94 jaar vliegende activiteiten met helikopters werkt is iets waar je ook niet in eerste instantie aan denkt. De eerste schuchtere stappen op heli-gebied zette de MLD in 1951 met de aankoop van de allereerste en enige Sikorsky S-51, de 'Jezebel'. Tot en met de introductie van de S-55 werd de helikopter alleen ingezet als reddingstoestel, o.a. van ons fameuze vliegkampschip Hr.Ms. Karei Doorman (R-81), en als transportmiddel. Met de indienststelling van de Sikorsky S-58 in 1960 werd de helikopter ook wapensysteem voor onderzeebootbestrijding. Met uitzondering van de Agusta-Bell 204, die alleen transport- en reddingsdiensten leverde, bleef de helikopter in de vorm van achtereenvolgens de Westland Wasp en de Lynx tot op heden een inte graal deel van de wapensystemen van de KM. Al deze typen werden ook oudjes, hetgeen bijzon der mag heten gezien de natte en corrosieve werk omgeving aan boord van de oorlogsschepen en bij reddingen uit zee. De carrière van de S-58 duurde twaalf jaar, van de Agusta-Bell zestien jaar, van de Wasp ook zestien, en van de Lynx (tot en met heden) maar liefst 35 jaar. Er moest veel aan gesleu teld worden en af en toe zag het er wel wat minder hoopgevend uit - ook daarvan getuigt dit boek - maar je mag stellen dat de MLD-heli's waar hebben geleverd voor de geïnvesteerde belastingcentjes. Wat ook niet vergeten mag worden is dat, met uit zondering van de Lynx, al deze helikopters éénmo- torig waren en dat terwijl er boven de uitgestrekte zee mee gevlogen moest worden, óók 's nachts. Het boek vermeldt het risico van dit éénmotorige vliegen niet expliciet, kennelijk werd dit toen door de MLD'ers als normaal beschouwd. Als je leest wat voor vliegomstandigheden zich dan voordeden dan dwingt dat zoveel te meer respect af. Als extra verrassing geeft het boek ook een interes sant overzicht van de Nederlandse helikopterex perimenten van Ir. von Baumhauer in de periode vóór de 2e Wereldoorlog en de ontwikkeling van de Kolibri ramjet-helikopter in de jaren 40-50, waarbij de helikopterpionier van de Kon. Marine, de latere vlagofficier MLD schout bij nacht Ruud Idzerda, een belangrijke rol speelde. Voorts is er een goede samen vatting van de helikopteropleidingen bij de MLD, met name ook die op Curasao in samenwerking het Heli-Holland. Ook dat is een welkome bonus. Auteur Willem Geneste heeft met deze publicatie een mooi getuigenis geleverd van de inzet en pro fessionaliteit van de MLD'ers, zowel de vliegende als de groundcrews. Als volbloed MLD'er, die begon als vliegtuigmakerkonstabel (bewapeningsmonteur voor de niet-marinemensen) en de dienst verliet als voorlichter in de rang van luitenant ter zee der le Klasse, is hij een kenner van het onderwerp bij uitstek. Alhoewel zeker geen 'foto-boek', bevat deze uitgave ook vele interessante nooit eerder gepubli ceerde foto's. Als je wilt weten hoe er gewerkt, getreurd en vooral ook gelachen werd rond de de MLD is deze publicatie voor u. Het is vooral een boek met veel persoonlijke belevenissen dat een mooie aanvul ling is op de meer gebruikelijke 'vliegtuigtype plaats-datum' publicaties. Enkele minpuntjes: een titel als '60 jaar helikoptervliegen bij de KM' had de lading beter gedekt. Voorts staan er wat slordige foutjes in, zoals een Avenger die PBM wordt ge noemd, maar wie daarop let is een kniesoor. Het boek is in eigen beheer uitgegeven door de Stich ting Traditiekamer MLD. Het kost 15,- en is uitslui tend in de Traditiekamer op De Kooy verkrijgbaar. Per post bestellen is ook mogelijk door overmaking van 18,20 binnen Nederland en 24,15 in de rest van Europa (incl. verzendkosten) op bankrekening nummer 37.05.01.853 t.n.v. Stichting Vrienden van de Traditiekamer MLD onder vermelding van Boek 60 jaar helikopters. Vergeet niet uw naam en adres op de overschrijving te vermelden. Het boek is genaaid, bevat 154 pagina's en full color gedrukt op een formaat van 24 x 17,5 cm. Van harte aanbevolen. Gerard Casius Bart M. Rijnhout, Wachters hoven het stenen tijdperk. De Marineluchtvaartdienst in Nieuw Guinea 1922 -1950. Uitgegeven door Lanasta, Emmen. ISBN 978-90-8616-080-8. Het boek is gebonden, heeft 192 stevige pagina's in een hard-cover. Zo'n 400 foto's en tekeningen, waarvan verschillende zijaanzichten in kleur ma ken het boek tot een aantrekkelijk geheel.

Spinner | 2012 | | pagina 36