Wachters boven het stenen tijdperk Na Kruisvaarders in de archipel, dat handelt over de Catalina vliegboten van de Marineluchtvaartdienst in Nederlands Indië en Nieuw Guinea, is dit het tweede deel dat gaat over de luchtvaartgeschiede nis in de Oost. Het boek dekt maar gedeeltelijk de titel: De Marine luchtvaartdienst in Nieuw Guinea 1922 -1950. De geschiedenis van de MLD komt alleen aan bod in het begin van het boek en aan het einde. Het grootste deel van het verhaal bestaat uit de geschie denis van luchtoorlog in de Tweede Wereldoorlog tussen Australië en Indië. Het boek geeft in het begin een overzicht van de verschillende expedities en hun ervaringen en ontdekkingen in Nieuw Guinea. Daarna begint al spoedig de strijd tegen het gele gevaar en dat maakt drie kwart van het boek uit. De Japanse opmars en veroveringen in heel Nieuw Guinea worden beschreven. Na de slag in de Koraalzee zet de ommekeer in. Het boek behandelt de strijd van de Australiërs en de opbouw van de Amerikaanse luchtmacht in dat gebied. De Neder landse MLD komt hier niet aan te pas of speelt een ondergeschikte rol. Wel worden de activiteiten van het 18e Squadron met B-25 Mitchels beschreven en later in het boek de geschiedenis van het 120ste, dat uitgerust was met de Curtiss P-40N Kittyhawk. Het belangrijkste onderwerp blijkt de Amerikaanse opmars te zijn onder leiding van MacArthur. Het landen en veroveren van vliegvelden was van het allergrootste belang op weg naar Tokyo. In zeer korte tijd werden vernielde Japanse vliegvelden weer ingebruik genomen, vaak terwijl de vijand slecht op enkel mijlen afstand nog aanwezig was. Dat Nieuw Guinea een onmisbare schakel was in de afloop van de Tweede Wereldoorlog komt in dit boek duidelijk tot uiting. Op het eind van het boek, na de overgave van Japan, komen de Nederlandse luchtvaartactivi teiten nog even aan bod. Het opstarten van de Overgangs Opleidings School van de ML-KNIL op Biak, die daar maar kort vertoefde, waarna de MLD zich op Biak vestigde. De grote vliegtuigdumpen, het gebruik van vliegvelden, waarna het de geschie denis (in het boek) in 1950 stopt. Het laatste on derdeel in het boek verteld over de evacuatie naar Australië in 1942, waarbij met name de slachting bij Broome aan de orde komt. Het boek beschrijft feiten, het is enigszins mislei dend dat het hier gaat om de MLD boven Nieuw Guinea. Het geeft voornamelijk een uitgebreid overzicht van de luchtstrijd tussen Australië en Indië tussen 1942 en 1945. Vele kaarten geven de posities van vliegvelden aan, zo was het verrassend te lezen, dat er bij Hollandia wel vier Japanse vlieg velden waren aangelegd en door de Amerikanen in gebruik zijn genomen als onmisbare schakel om verder de archipel in te komen. Het boek geeft een indrukwekkend verslag van de vele moeilijkheden en problemen, waar zowel de Japanner, de Amerikanen, Australiërs en Nederlan ders mee te maken kregen bij het veroveren van Nieuw Guinea. Het is een minpunt, dat in het hele boek geen noten, literatuurlijst of andere verwijzingen zijn opgenomen. Wachters hoven het stenen tijdperk. De Marinelucht vaartdienst in Nieuw Guinea 1922 -1950. Kost 37,95 exclusief verzendkosten en o.a. verkrijgbaar bij de museumshop 'De Brik'. Hans Berfelo 4- 35

Spinner | 2012 | | pagina 37