Tijdens vergelijking met de configuratie van de vliegerstoelen die zijn gebruikt in die Folcker- typen bleek namelijk dat deze stoelen zeer veel op elkaar lijken en in basisconcept vrijwel identiek zijn. Bij nader inzien is dat ook wel logisch, want een voor de hand liggende gang van zaken zou als volgt kunnen zijn. In 1930-32 nam de Luchtvaartaf deling van het KNIL het Curtiss P-6 jachtvliegtuig in gebruik. Dit toestel beschikte over een 'kuip- vliegerstoel' waarbij de parachute van de vlieger als zitkussen diende. Zulke parachutes waren in 1928 als standaarduitrusting ingevoerd bij de Indische LA. Vervolgens gaf het KNIL in 1933 opdracht aan Fokker om een nieuw verkenningsvliegtuig te ont werpen. Dat werd de Fokker C.X en het is logisch dat daarvoor werd gespecificeerd dat de uitvoering van de pilotenstoel identiek moest zijn, immers: standaard-parachute, standaard-stoel. Vliegerstoelen in serie gebouwd door Aviolanda Toen vervolgens Soesterberg ook de C.X bestelde, was er geen reden om de prima functionerende pilotenstoel te veranderen, en dus werd bij de LVA- Soesterberg ook de oorspronkelijke model-Curtiss stoel ingevoerd. Daarna vinden we vrijwel dezelfde stoel opnieuw terug in de D.XXI (ook voor Indië ontworpen maar voor Soesterberg gekocht) en weer later ook in de Fokker G.I jachtkruiser en het S.IX lesvliegtuig. In de collectie van het MLM bevindt zich een vliegerstoel afkomstig uit een van de na 1945 nog gebouwde Fokker S.IX's die nog steeds het oorspronkelijke basisontwerp van Curtiss vertoont. En ook de Koolhoven FK-51 beschikte over dezelfde standaardstoel, zoals te zien is in de FK-51 replica in het MLM. Het is zelfs zo dat de aluminium FK-51 vliegerstoelen voor Koolhoven werden gemaakt door Aviolanda in Papendrecht. En daarmee is het cirkeltje weer rond, want Aviolanda bouwde in 1931-32 zes Curtiss Hawk jachtvliegtuigen voor het KNIL en had daarvoor de licentierechten gekocht van Curtiss. Zo kon men dus beschikken over de tekeningen en productierechten van deze stoelen. Nog een laatste nieuwtje over de Curtiss Hawk replica: oud-dienstplichtig luchtmachter Jac Geven bouwde reeds vele kleinere metalen delen voor de De Ha- villand DH-9 replica, die ook in aanbouw is in de VS bij de Brewster-bouwers' van het Cradle of Avi ation Museum, en hij heeft nu ook enkele onderdelen gemaakt voor de Curtiss, zoals een origineel stabilotrim-wiel voor de cockpit. Het con tact hiervoor werd gelegd tijdens een reünie van de Kon. Luchtmacht Nieuw Guinea (1958-62) groep. De oudgedien den komen dan met verhalen over wat ze vandaag de dag nog doen aan hobbies etc., en toen oud- Hunter-bewapeningsman Geven vertelde dat zijn liefhebberij was om leuke dingetjes uit metaal te construeren, was de connectie snel gemaakt! Wie had dat in 1960 op Biak kunnen denken! Gerard Casius projectmanager Curtiss P-6 (en DH-9) 4- 7

Spinner | 2012 | | pagina 9