'die andere Nederlandse Loe M M Baltussen Met het overlijden van commodore KLu b.d. Herman John Vermeulen op 8 januari jl. gaan onze gedachten terug naar de taak die deze zich bij leven en welzijn heeft gesteld: het werk, de prestaties en de betekenis van 'die andere Nederlandse vliegtuigfabrikant': Frits Koolhoven voor de Nederlandse luchtvaart historie in een juist perspectief te plaatsen. Met het huwelijk van zijn moeder Catharina Johanna Louisa Hoevels op 26 november 1924 te Amsterdam1 werd Frits Koolhoven de stiefvader van de toen achtjarige John Vermeulen. Zonder twijfel moet Koolhoven de kiem hebben gelegd voor de grote interesse van John Vermeulen voor de luchtvaart in het algemeen en voor de vliegtuigbouw van zijn stiefvader in het bijzonder. In dat kader neemt cdre Vermeulen in 2001 het initiatief om een volwaardige replica te laten bouwen van een Koolhoven FI< 51. Een zestal FK.51's van waarschijnlijk een form atie van 57 vliegtuigen die een rondvlucht maakte ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Militaire Luchtvaart in 1938. In zijn streven Frits Koolhoven de eer te geven die hem historisch toekomt, neemt cdre Ver meulen in 2001 het besluit om een volwaardige replica te bouwen van een Koolhoven FK 51. Deze laatste in Nederland gebouwde FK 51 werd in op 11 januari 2010, de verjaardag van Frits Koolhoven, overgedragen en opgenomen in de collectie van het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. Weliswaar een replica, maar in velerlei opzichten veel méér dan dat. Deze Koolhoven is in alles een nieuwbouw FK 51. Na gedegen onderzoek en aan de hand van gereconstrueerde tekeningen, is de FK 51 zodanig gebouwd dat de hoogst mogelijke graad van authenticiteit aan dit vliegtuig kan worden toegekend. Met het initiatief van cdre Vermeulen voor de bouw en de totstandkoming ervan dankzij de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum, Harry van der Meer, Gerard Casius, Hans Berfelo c.s. en vele anderen, heeft luchtvaartmin- ded Nederland weer volop aandacht gekregen voor het leven en werken van Frits Koolhoven. In zekere zin is het ook een rehabilitatie van Koolhoven, wiens naam en faam na de oorlog ter discussie hebben gestaan vanwege vermeende Duitse sympa thieën. 8

Spinner | 2012 | | pagina 10