m Interbellum In Nederland en ver daarbuiten is Koolhoven een luchtvaartpionier pur sang. Vroeger werd hij in een adem genoemd met mannen als Plesman en Fokker. Maar als de hegemonie van Fokker in het interbellum aanhoudt, is duidelijk dat men Koolhoven, bekend van zijn innovatieve ontwerpen en technische hoogstandjes, bij de Luchtvaartaf- deeling (LVA) links laat liggen.2 Tot 1935 hebben slechts vier Koolhovens.3 bij de Luchtvaartafdee- ling van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (LA-KNIL) rondgevlogen en een bij de LVA.4 Als Kool hoven in dat jaar zijn FK 51 presenteert lijkt het tij de keren. Van geen enkel andere Koolhoven zijn zoveel exemplaren gebouwd als van de FK 51. Maar een doorbraak is het niet. Want na het verkoopsuc ces van de FK 51 breidt de militaire luchtvloot in ons land nog maar met twaalf andere Koolhovens uit.5 Nadat de Koolhoven Vliegtuigen fabriek op Waalhaven op 10 mei 1940 volledig wordt verwoest tijdens het eerste bombardement op Rotterdam, raakt de naam Koolhoven voor de Nederlandse luchtvaarthistorie in de vergetelheid. Voor Koolho ven persoonlijk is de verwoesting van zijn fabriek altijd een trauma gebleven.6 Hij ziet het als een vergelding voor zijn werk in Engeland tijdens de Eerste Wereldoorlog7, maar ook voor de levering van vliegtuigen aan de Spaanse republikeinen8 die in een burgeroorlog waren verwikkeld met de na tionalisten van Franco. De laatsten werden daarbij geholpen door Italië en Duitsland. Altijd iets fout 'Het moet het meest tragische moment van zijn leven zijn geweest', zegt cdre Vermeulen bij de presentatie van de FK 51 op Soesterberg. Tragiek is bijna de rode draad in zijn leven geweest. 'Koolho ven zat altijd vol vooruitstrevende ideeën, vooral als het om de luchtvaart ging. Maar op het kritieke moment ging er altijd weer iets fout. Misschien dat hij daardoor niet het vertrouwen genoot van de LVA'.9 Wat de opbouw betreft van het vliegend De Militaire Luchtvaart heeft met vijf verschillende Koolhoven types gevlogen. FK.31,43,49,51,56. In de mobilisatietijd kwam bij vordering het type FK.52 er nog bij. Op deze foto de FK.49 met reg. 950. Het is het allereerste Koolhoven vliegtuig voor de LVA. De '950' werd in dec. 1935 afgeleverd. Het is gebruikt voor luchtfotografie en karteringswerkzaamheden, maar kon ook worden ingezet voor transport en gewondenvervoer.53 Een tweede FK.49 op drijvers en bestemd voor Finland heeft tijdelijk met de registratie 1001 gevlogen. 9

Spinner | 2012 | | pagina 11