materieel bij de LVA na de Eerste Wereldoorlog, maakte Fokker feitelijk de dienst uit. Samen met Anthony Fokker hoort Frits Koolhoven voor de Tweede Wereldoorlog bij de Nederlandse vliegtuig bouwers met internationale bekendheid. 'Als opko mend industrieel in een tijd dat privévliegen een tijdverdrijf was voor de 'rijken', moest Koolhoven zijn stand ophouden zonder dat hij het geld daar voor had.' Anders dan Fokker toen die zich vanuit Duitsland weer in Nederland vestigde, was het Koolhoven niet gegeven vliegtuigen uit Engeland mee te nemen en die aan Nederland te verkopen'.9 Grootste Passie Sytze Frederik Willem Koolhoven is geboren op 11 januari 1886 in Bloemendaal en overleden op 1 juli 1946 in Haarlem. Als hij op zijn 18e eind examen H.B.S. in Haarlem heeft gedaan, volgt hij voor de Minerva automobielfabriek in Antwerpen een technische opleiding aldaar. Na zijn militaire dienstplicht, die slechts kort heeft geduurd, zet hij in Haarlem een hoofdagentschap van Minerva op. In mei 1908 wordt hij chef fabricage bij de Minerva automobielfabriek.10 Maar zijn echte interesse gaat uit naar de luchtvaart. Hij verlaat het bedrijf in 1910 en leert vliegen bij de vliegschool van Hanriot op Bétheny bij Reims. Daar slaagt hij op 8 november 191011 voor zijn brevet, waarna hij op het vliegkamp Ans bij Luik agent wordt voor Hanriot in België en vlieginstructeur bij de Belgische Hanriot dépendance.12 Maar meer nog dan naar het vliegen is Koolhoven's grootste passie het ontwerpen en bouwen van vliegtuigen.13 Als hem dankzij zijn vriend Henri Wijnmalen wordt gevraagd om chef exploitatie en demonstratievlieger te worden bij Verwey Lugard die dan op Soesterberg de N.V. Maatschappij voor Luchtvaart heeft opgericht, laat Frits Koolhoven zijn baan bij Hanriot in Luik schie ten en vertrekt naar Soesterberg.14 FK 1 Heidevogel Daar heeft volgens sommigen Heinrich van der Burg op 8 februari 1911 de primeur om als eerste het eerste in Nederland ontworpen èn gebouwde De FK.51 'K-3' voor de Luchtvaart Afdeeling van het Koninklijke Nederlands-Indisch Leger. Van de 60 bestelde FK.51's voor de ML-KNIL zijn er slechts 45 afgeleverd. De resterende 15 vliegtuigen wachten op 10 mei 1940 in de Koolhoven fabriek nog op motoren. Bij het eerste bombardement op Rotterdam gaan al deze vliegtuigen in vlammen op. 10

Spinner | 2012 | | pagina 12