Een formatie FK.51 lesvHegtuigen van de ML-KNIL in de omgeving van Kalidjati, West-Java. vliegtuig te vliegen.15 Het vliegtuig lijkt echter verdacht veel op een Blériot en Van der Burg komt er letterlijk niet zonder kleerscheuren van af. Na enkele vluchten rechtuit, glijdt hij later die dag uit zijn eerste bocht. Hij had vergeten vlieglessen te nemen.16 In diezelfde periode heeft Frits Koolhoven samen met Henri Wijnmalen op Soesterberg zijn FK 1 'Heidevogel' ontworpen en gebouwd. Aanvan kelijk wordt dit vliegtuig de 'Holland' genoemd. Het is een dermate doorontwikkeld ontwerp van een Farman dat het feitelijk om een authentiek nieuw vliegtuig gaat. Koolhoven maakt de eerste vlucht met de FK 1 op 7 maart 1911 op Soester berg.17 Het vliegtuig krijgt nauwelijks hoogte. Maar Koolhoven heeft ongetwijfeld op die eerste vlucht ook de vliegeigenschappen van het toestel beproefd. Wat het resultaat daarvan ook mag zijn geweest en tot welke conclusies dat ook heeft geleid, het feit dat de vlucht normaal is verlopen, rechtuit is gevlogen en linker en rechter bochten zijn gedraaid vooraleer weer veilig te landen, geeft niet Van der Burg, maar Koolhoven de primeur de eerste Nederlander te zijn geweest die met een in Nederland ontworpen en gebouwd vliegtuig de eerste volwaardige vlucht heeft gemaakt.18 Of Van der Burg zijn namaak Blériot nog vóór de FK 1 van Koolhoven heeft gerepareerd en gevlogen, is erg onwaarschijnlijk. Vele jaren later geeft Koolhoven toe dat de Heidevogel eigenlijk 'een slechte, veel te zware imitatie is geweest van de Farman'.19 Buitenland Staan de jaren 1910 en 1911 nog volop in het teken van vliegdemonstraties en dito wedstrijden die vooral passen in de promotiecampagnes van vliegtuigbouwers,20 even later is de belangstelling voor de vliegerij tanende. Het aantal betalende bezoekers daalt, aanmeldingen voor de vliegschool blijven uit en er komen nauwelijks nog orders voor nieuwe vliegtuigen binnen. Na amper een jaar wordt de N.V. Maatschappij voor Luchtvaart in januari 191221 geliquideerd. Eind 1911 zijn Kool- 11

Spinner | 2012 | | pagina 13