hoven en anderen ontslagen. Hij gaat terug naar Frankrijk, waar hij als constructeur gaat werken voor de Société Provisoire des Aeroplanes Deper- dussin (SPAD).22 Daar trekt Koolhoven al gauw de aandacht. Louis Bécherau, het brein achter de vliegtuigen van Deperdussin, ontwerpt samen met zijn ondergeschikte Frits Koolhoven een mono plane, zoals eendekkers destijds werden genoemd, waarmee Marcel Prévost op 29 september 1913 in één uur tijd 203,67 km zou afleggen.23 In de zomer van 191224 wordt Koolhoven benoemd tot hoofd constructeur25 bij de Britse vestiging van Deper dussin in Highgate bij Londen. Daar bouwt hij een aantal succesvolle vliegtuigen.26 Charles G. Grey, voormalig hoofdredacteur van het gerenommeerde luchtvaarttijdschrift The Aeroplane schrijft in het blad dat 'de Britse Deperdussins Koolhovens vaardigheid toonden als ontwerper'.27 Het zou de opmaat worden voor zijn eigen ontwerpen. Enige overwinning Als de zakenman, zijdehandelaar en cabaretzanger Armand Deperdussin in 1913 wordt gearresteerd wegens verduistering,28 gaat zijn Franse vliegtuig fabriek in Laon bankroet. Na een fataal ongeval met een Deperdussin-eendekker van het Engelse leger29 volgt tegen het einde van het jaar ook het faillissement van de British Deperdussin Company Ltd. In diezelfde periode wordt bij het technisch constructiebedrijf van de Sir W.G. Armstrong Whitworth Co. Ltd. in Newcastle-on-Tyne een Aircraft Department opgericht. Frits Koolhoven wordt aangetrokken als chef-constructeur en be drijfsleider voor de nieuwe vliegtuigfabriek. Daar krijgt hij de kans om zelf vliegtuigen te ontwerpen en te bouwen. Koolhoven heeft er ook gondels voor luchtschepen ontworpen: rompen als van een vliegtuig met motor en landingsgestel. Van de Armstrong-Whitworth FK 3 Little Ack, een lesvlieg- tuig, zijn meer dan 500 exemplaren gebouwd. Met de FK 8 Big Ack - als jachtvliegtuig, verkenner en bommenwerper multi-röle avant la lettre - scoort Koolhoven zelfs een topproductie van 1701 exem plaren. Daarmee is de FI< 8 het meest gebouwde vliegtuigtype ooit van een Nederlandse ontwerper en constructeur. Zelfs Anthony Fokker komt in Duitsland wat dat betreft met een productie van ruim 700 D.VH's30 niet in de buurt van de FK 8. 'Fokker heeft in de Eerste Wereldoorlog vliegtuigen gebouwd voor de Duitsers', memoreerde commo dore Vermeulen bij de onthulling van de FK 51, 'en Koolhoven heeft hetzelfde gedaan voor de overwin nende Engelsen. Maar dat is dan ook feitelijk de enige overwinning die Koolhoven ooit op Fokker heeft geboekt'.9 Want ondanks zijn 'voortreffelijke, zo niet briljante ontwerpen31 heeft Koolhoven, die in Engeland Kully werd genoemd, ook nooit de naamsbekendheid gekregen die hij destijds al in de luchtvaartwereld had verdiend.32 BAT Company Ltd De oorlogssituatie veroorzaakt echter zoveel druk op de werklast bij Armstrong Whitworth dat Kool hoven in 1917 vertrekt naar de British Aerial Trans- De Marinelucht vaartdienst vloog met 15 FK.51's. Later kwamen er nog eens twee bij als vervanging van twee verloren gegane vliegtuigen. Die kre gen dezelfde regis tratie als de FK.51's waarvoor ze in de plaats kwamen.55 12

Spinner | 2012 | | pagina 14