Waarschijnlijk is deze NVI FK.31 het tweede prototype. Op de Parijse Luchtvaartsalon werd dit verkenningsvliegtuig geëxposeerd zonder de vleugel tussen de wielen. De Luchtvaartafdeeling van het KNIL heeft met vier van deze vliegtuigen gevlogen.56 port Company Ltd. (BAT) in Willesden, Greater London, waar een andere, nu bekende Nederlandse vliegtuigontwerper, Robert Noorduyn, hoofd van de tekenkamer is. Koolhoven wordt er hoofdont werper en bouwt o.a. de FK 23 Bantam (1918) en de FK 26 Limousine (1919), een verkeersvliegtuig met een geheel gesloten passagierscabine voor vier personen. Van de FK 23 is één exemplaar bewaard gebleven.33 Uit een test die in 1918 is gedaan met een buitgemaakte Fokker D.VII (c/n 18/2002), blijkt dat de prestaties van de Bantam vele malen beter zijn! Naar verluidt heeft Fokker dat ook toegegeven bij zijn eerste ontmoeting met Koolhoven op de Eerste Luchtverkeer Tentoonstelling in Amster dam in september 1919.34 Daar wordt dan ook de tweede FK 26 (reg. G-AEHN, c/n 31) tentoongesteld waarmee demonstratievluchten worden gemaakt. En anders dan de meeste geschiedenisboekjes ver melden over de eerste Nederlandse luchtlijn, heeft reserve-luitenant L.F.E. Coblijn de primeur om met deze Koolhoven FK 26 tijdens de ELTA op donder dag 18 september 1919 de allereerste Nederlandse lijnvlucht te maken met betalende passagiers vanaf Soesterberg naar Hounslow bij Londen. Het idee voor een wekelijkse lijnvlucht naar Londen komt van Koolhoven zelf. De exploitatie is in handen van de N.V. Handelsmaatschappij COBOR.35 Lang zou het allemaal niet duren. Als de vluchten in de winter moeten worden gestaakt, wordt het bijna failliete BAT Ltd. eind 1920 vanwege financieel wanbeheer overgenomen door een ander bedrijf.36 Het voltallige personeel wordt dan ontslagen en Koolhoven keert in april 192032 terug naar Neder land. Waarom Koolhoven ervoor koos zijn initialen 'FK' als type aanduiding voor zijn vliegtuigont werpen te gebruiken, ligt voor de hand. Maar - 'met de kennis van nu' - zou het gebruik van de letters 'FK' voor Koolhoven niet zo handig zijn geweest. Net als Fokker met een simpele 'F', had Koolhoven kunnen volstaan met een 'K', hoewel in de tijd dat hij in Engeland werkte, de 'K' daar ook als civiele registratie werd gebruikt. Van communicatie en marketing zoals we dat nu kennen, is dan nog geen sprake. Reclame heette propaganda en de beoefenaren daarvan waren propagandisten. Van product image en marke- ting-ondersteunende PR had nog niemand ge hoord. Blijkbaar heeft ook niemand ooit erbij stilgestaan dat de initialen van Koolhoven ook aan Fokker doen denken. Of daardoor poten tiële klanten daadwerkelijk bij Fokker hebben aangeklopt, is moeilijk vast te stellen. Met de beperkte communicatiemiddelen toentertijd, lijkt het gebruik van de initialen FK geen im pact te hebben gehad op de business. Noch voor Koolhoven, noch voor Fokker. Nationale Vliegtuig Industrie In Nederland maakt Koolhoven bedachtzaam plannen voor de toekomst. Natuurlijk heeft hij iets met auto's, maar zijn grote liefde ligt toch bij de luchtvaart. Een job bij de op 21 juli 1919 opgerichte Nederlandse Vliegtuigenfabriek van Fokker ziet hij niet zitten. Vanaf het moment waarop hij Fokker 13

Spinner | 2012 | | pagina 15