Dezelfde NVI FK.31 zonder de extra vleugel. De FK.31 is een schouderdekker. De vlieger zit als het ware tussen de vleugel. voor het eerst heeft ontmoet, heeft Koolhoven 'een hartgrondige hekel aan die man met zijn overweldigende arrogantie'.37 Bovendien paste het Koolhoven niet om te werken voor iemand met een oorlogsverleden.38 Zijn oude vriend Henri Wijn malen vraagt hem dan als technisch adviseur bij de auto- en vliegtuigfabrikant Trompenburg, in die tijd beter bekend van de Spijker C.4: de 'Rolls Royce van het continent'.39 Als Trompenburg mede door de geldverslindende promotie activiteiten van Koolhoven en Wijnmalen aan de rand van de afgrond staat,40 worden beiden op 26 mei 1922 ont slagen. Frits Koolhoven die eerder al daarvoor was benaderd, wordt dan hoofd van de ontwerpafdeling bij de op 13 april van dat jaar in Den Haag opge richte N.V. Nationale Vliegtuig Industrie (NVI). Het eerste het beste succesvolle ontwerp, de FK 31, een tweepersoons jachtvliegtuig dat in november van datzelfde jaar al werd tentoongesteld op de Parijse Salon de l'Aeronautique, zou vier jaar later leiden tot het faillissement van de NVI 41 De Luchtvaart- afdeeling van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (LA-KNIL) heeft met vier FK 31's gevlogen. Nadat het de minister van Oorlog in 1926 vast stelde dat de ML-KNIL machines veel olie verliezen en niet geschikt zijn voor de tropen,42 worden in Nederland geen nieuwe bestellingen voor deze vliegtuigen geplaatst. Het heeft directe gevolgen voor de werkgelegenheid bij de vliegtuigfabri kant.43 Het is de opmaat voor de teloorgang van de NVI. Wat niet wegneemt dat in de tussenliggende jaren de FK 29 en de FK 32 tot en met de FI< 36 nog van de tekenplank rolden. Ook de FK 33 en -34 zijn daadwerkelijk gebouwd, maar een productielijn is er niet van gekomen.44 De premies die Koolhoven zijn toegezegd blijven uit evenals zijn aandeel in de licentierechten en de bonussen voor de leveranties aan Finland en India. Koolhoven laat dan beslag leggen op een deel van de NVI inboedel. Daarop wordt hij door de directeur Walaardt Sacré per deurwaardersexploot op staande voet ontslagen. Oorlog Koolhoven is zonder twijfel, naast Fokker, de meest succesvolle vliegtuigbouwer van ons land geweest. In 1927 huurt hij de leegstaande assemblage hangar van de NVI aan de rand van het toenmalige Rotterdamse vliegveld Waalhaven. Het is het begin van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen. Op Waalhaven vindt de productie plaats van de FK 51, de eerste Koolhoven die in Nederland in grote aantallen is gebouwd. Op 10 mei 1940 wachten in de Koolhoven vliegtuigfabriek op Waalhaven nog 15 FK 51 vlieg tuigen op motoren. De aflevering daarvan is echter vertraagd. Bij het eerste bombardement op Rot terdam op 10 mei 1940 wordt de Koolhovenfabriek met de grond gelijk gemaakt. Er is niets meer van over. Nagenoeg alle Koolhoven vliegtuigen in ons land worden in die dagen vernield door de Duitsers of na de capitulatie naar het zich laat aanzien door eigen mensen verbrand. Desondanks zijn enkele FK 51's onbeschadigd in handen van de Duitsers gevallen 45 Voor Koolhoven persoonlijk is de verwoesting van zijn fabriek altijd een trauma gebleven. Volgens hem is het een vergelding voor zijn werk in Enge land tijdens de Eerste Wereldoorlog. Het kan ook een revanche zijn voor de levering van vliegtuigen aan de Spaanse republikeinen waarmee Franco, daarbij geholpen door Duitsland en Italië, in een burgeroorlog verwikkeld is geweest. Als Koolhoven in mei 1940 door de Gestapo wordt ondervraagd 14

Spinner | 2012 | | pagina 16