over zijn leveranties aan de Spaanse republikeinen, wil hij voorkomen dat hij gevangen wordt gezet en naar een concentratiekamp wordt gedeporteerd. Koolhoven heeft het bombardement op zijn fabriek altijd gezien als een afstraffing. De Duitse bezetter i.e. de Nederlandse autoriteiten hebben na die 10e mei 1940 niet willen meewerken aan de wederop bouw de Koolhoven vliegtuigfabriek. Als enkele maanden later blijkt dat gesprekken om het bedrijf elders opnieuw op te bouwen, geen resultaat heb ben opgeleverd, dient Koolhoven zijn ontslag in bij de raad van commissarissen.46 Koolhoven is een gebroken man. Als hij in augustus 1940 lid wordt van de NSB, lijkt het erop alsof hij op die manier de Duitse bezetter probeert te vermurwen zijn fabriek weer van de grond te krijgen. Maar volgens zijn stiefzoon, cdre John Vermeulen, wil hij met zijn lidmaatschap van de NSB alleen voorkomen dat hij wordt opgepakt en gedeporteerd. Hoewel de NSB 'hooggespannen verwachtingen' had,47 is Koolhoven altijd loyaal gebleven aan zichzelf en zijn vaderland. Uit een onderzoek van de Politieke Opsporingsdienst (POD) na de oorlog blijkt boven dien dat van enige Duitse gezindheid, wat zo hier en daar wordt beweerd, geen sprake is.48 Wel zal Koolhoven zich moeten verantwoorden voor zijn NSB-lidmaatschap. Naar eigen zeggen wilde hij daarmee 'opsluiting in een of ander concentratie kamp omzeilen'49 Hij heeft een meldingsplicht en kan het land niet verlaten. Maar Koolhoven wil zo snel mogelijk weer aan de slag. Lord Moore-Braba- zon50 heeft hem gevraagd naar Engeland terug te keren. Het Bureau Nationale Veiligheid kan echter zonder toestemming van de advocaat-fiscaal geen paspoort uitschrijven. Die kan de zaak echter niet seponeren, maar is wel genegen een en ander bui tengerechtelijk te schikken. Boven verdenking Dat heeft ertoe geleid dat er in die bewogen jaren na de oorlog nooit meer recht is gesproken over Frits Koolhoven en zijn vermeende houding tijdens de oorlog. Voor de totstandkoming van zijn Koolhoven-biografie heeft Sytze van der Zee meer dan voldoende historisch onderzoek gedaan. Hoe begrijpelijk een schikking ook is, gegeven de omstandigheden waarin Koolhoven zich tijdens en na zijn internering heeft bevonden, zou een ge rechtelijke uitspraak na een soortgelijk historisch dan wel justitioneel onderzoek hem boven elke verdenking hebben geplaatst. Veel van wat men nooit heeft kunnen weerspreken, is als gevolg van die buitengerechtelijke schikking jarenlang blijven hangen. Dankzij de advocaat-fiscaal heeft hij dan wel zijn paspoort terug51 en kan zich vrijelijk naar Engeland begeven, maar de lucht is nooit geklaard en zijn naam ook niet. Een terugkeer naar Enge land zou er echter niet meer van komen. Op 1 juli 1946 overlijdt Sytze Frederik Willem Koolhoven, 60 jaar oud, aan de gevolgen van een hersenbloe ding.52 De Koolhoven Vliegtuigfabriek komt na de oorlog niet meer van de grond en in 1956 wordt het bedrijf-in-ruste formeel ontbonden Fokker, Plesman en Koolhoven zijn drie coryfeeën uit de Nederlandse luchtvaartgeschiedenis. Hun namen worden in een adem genoemd. Zij zijn van groot belang geweest voor de Nederlandse luchtvaart en dito industrie. Onderzoeksjournalist en schrijver Sytze van der Zee, medeoprichter van de Stichting Koolhoven Vliegtuigen en bouwer van de MLM FK 51 Harry van der Meer, en de Stichting Vrienden van het MLM hebben in de afgelopen 15 jaar de interesse voor de persoon van Frits Kool hoven en zijn vliegtuigen op bijzondere wijze ge stimuleerd. Maar het is in het bijzonder cdre John Vermeulen zélf geweest die Frits Koolhoven als mens èn als vliegtuigontwerper en vliegtuigfabri kant zijn goede naam en faam in de Nederlandse luchtvaarthistorie heeft teruggegeven. Bronnen Meer, Harry van der, projectleider FK 51 bouw SV MLM, mail correspondentie 7 juli 2002. Permanyer, Javier, conservator Museo l'Infante d'Orleans, Cuatro Vientos, Madrid, bezoek en gesprek met LB d.d. 25 mei 2002. Museo del Aire, Cutaro Vientos, Madrid, bezoek LB 24 mei 2002 en 25 mei 2010. Fotoverantwoording Diverse uitgaven van de Luchtvaartafdeeling, Sectie Krijgsgeschiedenis der Koninklijke Luchtmacht, Sectie Luchtmacht Historie. Noten 1. Huwelijksakte Gem. Amsterdam, reg.2H, fol. 7v dd. 26 nov 1924. 2. Zee, Sytze van der, Vergeten Legende Frits Koolhoven 1886-1946, De Bezige Bij, Amsterdam, 2001, p.94. 3. Koolhoven FK 31 jachtverkenningsvliegtuig, reg. K-421 t.e.m. 424; Hugo Hooftman, van Glenn Martins en Mustangs, La Rivière Voorhoeve, Zwolle, 1967, p.43. 4. Koolhoven FK 49 foto- en cartografievliegtuig, reg. 950; Theo Wesselink, Thijs Postma Koolhoven - Nederlands vliegtuigbouwer in de schaduw van Fokker, Romen, Haarlem, 1981, p.85. 5. 1 FK 46 fotokarteringsvliegtuig: reg. 76 (later PH-ARU, PK-SAT); 2 FK 49 op drijvers: 950, gevorderd: 1001 16

Spinner | 2012 | | pagina 18