WACHTMEESTER VLIEGER 'Jacky' Jacob van Zuylen Robert Heesterbeek Wachtmeester-vlieger Jacob van Zuylen. Fotocollectie: CRASH Eremonument gevallenen Militaire Luchtvaart Op 8 oktober 2009 werd op de voormalige vlieg basis Soesterberg een monument onthuld door Commandant Luchtstrijdkrachten, Luitenant- Generaal J.H.M.P. Jansen voor o.a. de in de mei dagen van 1940 gesneuvelde 75 mannen van het Wapen der Militaire Luchtvaart. Eén van hen is Wachtmeester-vlieger Jacob van Zuylen. Wachtmeester-vlieger 'Jacky' Jacob van Zuylen Wachtmeester-vlieger Jacob van Zuylen werd gebo ren op 4 januari 1912 in Kampen. Zijn roepnaam was Jaap, zijn bijnaam 'Jacky'. Hij kwam in 1932 op voor zijn nummer bij de Huzaren (1ste halfregiment van het 1ste regiment Huzaren) en later als Beroepswachtmeester onder meer bij het 1ste en 2e Regiment Huzaren (Eskadron Pantserwagens) van Ritmeester Wilbrenninck, het eerste gemotoriseerde onderdeel van de Cavalerie. In mei 1938 ging Wachtmeester van Zuylen een verband aan bij de Luchtvaartafdeling met de bestemming voor de dienst van vlieger. Met ingang van 2 okto ber 1939 was hij Wachtmeester vlieger en gerechtigd tot het dragen van 'de Vink'. Hij werd 'maandvlieger'. Dat wil zeggen dat hij een bepaald aantal uren per maand moest vliegen. Dit verklaart zijn voor de Luchtvaartafdeling ongebrui kelijke rang van wachtmeester. Hij bleef namelijk ook Huzaar. Jacky werd opgeleid op vlieg- park Soesterberg en woonde te 1940-1945. Soest. Begin april 1940 werd Jacky ingedeeld bij het onderdeel l-II-l Lv.R (le Jachtvliegtuig Afdeling van het 1ste Luchtvaartregiment) en overgeplaatst naar vlieg kamp De Kooy bij Den Helder. Deze afdeling had op de motorkap drie witte muizen met als aanduiding 'Zet hem op Witte Muizen' en daaraan toegevoegd 'Schoenen met punten', als aansporing en om de teamgeest te versterken. Het duurde niet lang tot de Duitse inval op 10 mei 1940 een feit was. 10 mei 1940 Die morgen van de 10de mei 1940, gaf de Commandant le Ja.V.A., Reserve Kapitein-vlieger H.M. Schmidt Crans, na enig telefonisch verkeer te hebben aangehoord op eigen initiatief het bevel 'onmiddellijk opstijgen'. De vliegers renden naar hun gereedstaande kisten en om 03:59 uur waren alle elf kisten in de lucht en formeerden ze zich in patrouilles. In eerste instantie bleven de patrouilles op ge zichtsafstand van vliegkamp De Kooy vliegen. Men had geen duidelijke opdracht. Tot men dikke rook- 19

Spinner | 2012 | | pagina 21