Het wrak van de verongelukte Fokker '223' bij het Wassenaarse slag. (Verzameling Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Amsterdam.) wolken zag opstijgen van de vliegparken De Vlijt (Texel) en Bergen (NH). De Commandant besloot op onderzoek uit te gaan omdat er boven De Kooy geen vijanden te bespeuren waren. De patrouille bestaande uit drie Fokker D.XXI toestellen (234, 223 en 244) onder leiding van patrouillecommandant Reserve Tweede Luitenant vlieger Bob van der Stok kreeg over de radio bericht dat boven De Kooy zich een Duitse bommenwerper type Heinkel He-111 bevond en zette onmiddellijk de aanval op dit toestel in dat echter vluchtte in zuidelijke richting. Enige korte vuurstoten bleven zonder resultaat en de Commandant besloot de achtervolging af te breken. Van wat er dan volgt zijn verschillende verhalen maar duidelijk is dat Van Zuylen die vloog in Fokker D.XXI '223' een signaal van zijn patrouil lecommandant om terug te keren niet heeft opgemerkt (hij had geen radio aan boord, alleen de patrouillecommandant beschikte over een radio, de andere twee kisten niet). Hij keert niet terug in patrouilleverband en bleef de Heinkel He-111 achtervolgen tot aan Wassenaar. Boven het duinengebied tussen Katwijk en Wassenaar raakte Jacky in gevecht met twee He- 11 I's waarbij hij vermoedelijk dodelijk getroffen werd. Zijn toestel stortte niet direct neer maar bleef in de lucht en vloog bij Valkenburg dwars door de Duitse formaties heen, wat grote verwar ring bij de vijand teweeg bracht. Na over het vliegkamp Valkenburg te zijn gevlogen raakte de kist boven Rijksdorp uit balans en stortte uitein delijk omstreeks 05:35 uur langs het fietspad ten Noorden van de Wassenaarse Slag neer. Later (22 mei) is het stoffelijk overschot overge bracht naar de tijdelijke oorlogsbegraafplaats Het Lange Duin. De resten van de Fokker D.XXI '223' werden pas in 1946 geborgen. De Adjudant-Onderofficier-vlieger W. Hateboer schreef op 19 augustus 1949: 'In de morgen van 10 mei 1940 zijn in opdracht van de Cdt. Ie J.A.V.A Kapt. H.M. Schmidt bij 'algemeen alarm' 20

Spinner | 2012 | | pagina 22