Duitse militairen borgen het lichaam van de vlieger en begroeven het (17 mei 1940) in de duinen bij hotel Duinoord Fotocollectie: MLM de vliegers van de lste J.A.V.A. gestart. Hierbij was ook aanwezig de Wachtmeester-vlieger J. van Zuijlen. Nabij Noordwijk heb ik toen een luchtgevecht gehad met een viermotorig vijandelijk vliegtuig. Bij IJmuiden had ik evenwel reeds opgemerkt dat nog een D 21 mij op grote afstand volgde. Deze kon mij echter niet inhalen, omdat ik zelf vol motor vloog. Na het afschieten van het viermotorige vliegtuig had ik geen munitie meer en ben toen laag langs het strand teruggevlogen om te trachten Schiphol te bereiken, wat mij gelukte. Boven het vliegveld Valkenburg wemelde het echter van vliegtuigen, wat denkelijk vijandelijke zijn geweest. De wachtmeester Van Zuijlen kennende als een jong en zeer enthousiast vlieger, vermoed ik dat hij zich, ondanks de grote overmacht, tussen de vijandelij ke vliegtuigen heeft begeven om te trachten er een van neer te schieten. Dit is hem echter noodlottig geworden. Wachtmeester van Zuijlen is met zijn vliegtuig gevon den in de duinen van Wassenaarse Slag.' (Diezelfde Hateboer verstrekte Jaap van Zuylen op 26 april een prachtig versierde verlofbrief in verband met zijn huwelijk op 24 april 1940 namens de 'Witte Muizen'.) Naast bovenstaande brief bevind zich in de col lectie van het CRASH museum verder een brief van 30 mei 1948 die is geschreven door de man die het lichaam van Jacky met zijn Fokker DXXI '223' in de duinen vond. Hij beschrijft daarin hoe hij daarna pogingen heeft gedaan om de familie Van Zuylen te vinden. In 1948 komt hij dan eindelijk met hen in contact. De heer P. van Itersen uit Oegstgeest schrijft in op 30 mei 1948 aan weduwe Lena van Zuylen-Lammers: 'Uw schrijven van 29.3 aan mijn vriend v.d. Oever werd mij gisteren ter hand gesteld, en hij verzocht mij U te antwoorden op Uw schrijven: De week voor Pinksteren vertelde v.d. Oever mij dat hij naar Kampen ging naar zijn ouders. Ik vroeg hem toen of hij daar misschien een familie Van Zuijlen kende waarop hij bevestigend ant woordde. Ik vertelde hem het hele geval wat ik beleefd heb met Uw man en verzocht hem even aan te gaan bij genoemde familie, met gevolg nu uw schrijven. Nu Mevr, het is zoo zoals ik het U schrijven zal gegaan. Op een dag in Mei 1940 eenige dagen na de kapitulatie wandelde ik met een vriend van mij in de duinen tus- schen Katwijk en Scheveningen, toen kwam er een oude heer op ons af en deelde ons mede dat er een vlieg tuig in een groot dal op (afgezet) gebied geheel in de eenzaamheid op grote afstand van de bewoonde wereld lag en hij dorst er niet heen te gaan. We gingen er dan dadelijk op afmijn vriend en ikzelf en vonden het wrak wat daar reeds eenige dagen gelegen moet hebben. Het was een Fokker jager (z.g. snel model); geheel vernield, 21

Spinner | 2012 | | pagina 23