De propeller van Fokker D.XXI '223' in de gedachtenisruimte van het Militaire Luchtvaart Museum. komen want tussen de documenten bevindt zich ook een brief van 28 mei 1940 waarmee de Ortskommandant mevrouw Van Zuylen-Lammers toestemming geeft om het graf van haar man in de duinen bij Hotel Duinoord te bezoeken. Later werd hij herbegraven op de oorlogsbegraafplaats Het Lange Duin in Wassenaar. Uit een brief van de burgemeester van Wassenaar blijkt dat mevrouw Van Zuylen-Lammers bang was dat het graf van haar man (of de begraafplaats) na de oorlog weg gehaald zou worden. De burgemeester verzekert dat er niets gebeurt zonder overleg met haar. De be graafplaats is nog lang gebleven. Uiteindelijk is de Heldenbegraafplaats Het Lange Duin wel geruimd. Jacob van Zuijlen is op 26 februari 1982 herbegra ven op het Militaire Ereveld Grebbeberg te Rhenen (Rij 12, nummer 24). Eerbetoon Uit de documenten in het bezit van het Crash museum blijkt dat de jonge weduwe Lena van Zuylen-Lammers zich enorm heeft ingespannen om het juiste eerbetoon te krijgen voor haar man. Er is een brief waarin haar wordt uitgelegd dat de Militaire Willemsorde is toegekend aan het gehele Wapen der Militaire Luchtvaart en niet aan een afdeling in het bijzonder. Ze krijgt daarbij een kopie van de oorkonde toegestuurd (in 1949) omdat originele exemplaren niet meer voorhanden zijn. Ook krijgt Jacob van Zuijlen postuum het Oorlogsherinneringskruis met gesp voor krijgshan delingen in de meidagen 1940. Een bijzonder document uit de CRASH -collectie is een originele bedankbrief van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina van 29 maart 1946 aan de weduwe Van Zuylen-Lammers: Ook wordt zijn nagedachtenis ook in ere gehouden door het Militaire Luchtvaart Museum (MLM) te Soesterberg. De vliegtuigpropeller die het graf van piloot van Zuylen, (oorlogsbegraafplaats Het Lange Duin te Wassenaar), sierde werd op 19 januari 1982 verwijderd en vervolgens opgenomen in de collec tie van het MLM waar het momenteel een gedenk waardige plaats heeft gekregen in de gedachtenis ruimte voor gevallenen. Bijzondere dank voor de totstand koming van dit artikel is verschul digd aan: Mevrouw Janny Herfst: Crash Research in Aviation Society Holland 1940-1945, Aalsmeerderbrug. Oud Res. Majoor E.J. Vinkhuyzen: Stichting Museum Nederlandse Cavalerie, Amersfoort. Bronnen: Musea, Archieven Bibliotheken: Dossier Van Zuylen: Stichting Museum Nederlandse Cavalerie, Amersfoort. Collectie Van Zuylen-Lammers: Crash Research in Aviation Society Holland 1940-1945 (CRASH), Aalsmeerderbrug; www.crash40-45.nl Militaire Luchtvaart Museum, Soesterberg Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH), Den Haag; Oorlogsgravenstichting. Literatuur: Drs. J.A. Bom: De Eskadrons Pantserwagens 1936-1940; R.F. Hazenberg: Wassenaar in de Tweede Wereldoorlog; G.J. van Nimwegen: Wassenaar en de Luchtvaart; Bart Rijnhout: De verloren strijd; Bob van der Stok: Oorlogsvlieger van Oranje; Hans Vos: Onze Vliegers in mei 1940. 23

Spinner | 2012 | | pagina 25