land, Niederösterreich, mogelijkheden te onderzoe ken voor de oprichting van een luchtvaartmuseum en de levensvatbaarheid daarvan. Voor de oorlog kent Wiener-Neustadt een grote luchtvaartindus trie waar zo'n 14.000 mensen werken. 'De lucht vaart leeft in deze regio en dat is niet alleen iets van na de oorlog', zegt directrice Claudia Cunia. Ook de gesprekken en het overleg met de overheid geven aan dat de oprichting van een dergelijk mu seum in Wiener-Neustadt best wel moet kunnen. Met dank aan de burgemeester van de stad en de Landeshauptmann van Niederösterreich is dan ook anderhalfjaar later, in 2001, het Flugmuseum Avia- tikum in een nieuwbouwhangar geopend. Helaas is Toni Kahlenbacher in hetzelfde jaar overleden. Vol lof Diamond Aviation Industries is bij de financiële on dersteuning van het Aviatikum betrokken. Hoewel ingewijden wel eens schamperen over de oprich ting van alweer een nieuw museum, is men vol lof over het welslagen van de ideeën van Technik Rat Toni Kahlbacher, een Oostenrijkse luchtvaartpio nier. Het museaal concept daarvan heeft directrice Cunia zelf opgesteld. Het is vooral aan haar te danken dat het Flugmuseum op Wiener-Neustadt is gevestigd. Kahlbacher had dat liever ergens anders gezien, maar in logistiek opzicht en uit marketing overwegingen is hem dat afgeraden. De museum hal ziet er clean uit. De vloer blinkt je tegemoet en de hoogte van de hal geeft een zodanig effect dat de hangar groter lijkt dan in werkelijkheid het ge val is. 'Na tien jaren beperkt de beschikbare ruimte onze plannen voor de toekomst', filosofeert Claudia Cunia. De invulling van het museum, de collectie en de inrichting zijn ontsproten aan de ideeën van Frau Cunia en haar zeven man tellend museum team. Geen vrijwilligers en geen vriendenstichting die met hen meedenken. Waar alle andere musea overleven dankzij een leger vrijwilligers, valt het op dat dat hier niet het geval is. De museale lijn is vooral geografisch ingegeven. Het museum heeft een grote regionale functie. Luchtvaartpionier Toni Kahlbacher, geboren en getogen in Wiener- Neustadt, is de feitelijke grondlegger van het Aviatikum. Als 16 jarige zweefvlieger is hij houder Een doorkijkje in de museumhal onder de romp van de Dittmar Condor IV door. De enige nog vliegende Etrich-Lohner Taube Type-F en de Messerschmitt Me-109 zijn opvallende objecten in het Flugmuseum Aviatikum. 25

Spinner | 2012 | | pagina 27