Dit is de enige originele Etrich Taube ter wereld die nog vliegwaardig is. Het vliegtuig dateert uit 1912 en is gebouwd bij Lohner. Na een crash is deze Taube zodanig gerepareerd dat de authenticiteit volledig behouden is gebleven. en is de authenticiteit van het vliegtuig volledig behouden gebleven. Met enkele in de luchtvaart wet voorgeschreven aanpassingen, waarbij o.a. de wielen van de originele Taube zijn vervangen, is er voor de gerestaureerde Taube opnieuw een Bewijs van Luchtwaardigheid uitgeschreven. Het Flugmu- seum beschikt over meer luchtwaardige vliegtui gen in haar collectie. De Museumleiterin zou graag nog een vliegende Fieseler Storch in de collectie willen hebben. 'Het vliegend deel van de collectie genereert inkomsten voor de instandhouding van het museum', zegt Mag. Cunia. En om misverstan den te voorkomen, geeft ze tegelijkertijd aan dat er volgens haar geen sprake is van een 'vliegend museum, want dat zijn we niet. Het merendeel van de vliegtuigen is niet luchtwaardig. Het accent van het Aviatikum ligt helemaal op het museum'. Messerschmitt In de collectie staat ook een Messerschmitt Me-109. Het vliegtuig is tijdens de oorlog in Tristing Tal verongelukt, waarna de bevolking het wrak snel onder de grond heeft gewerkt. Vele decennia later is iemand die zich dat kon veroorloven, op het idee gekomen om deze Me-109 op te graven. Hij heeft daarbij het nodige technische en historische onder zoek verricht en vond het de moeite waard om het vliegtuig te restaureren en het zijn identiteit terug te geven. Daarbij is gebleken dat de Me-109 destijds is geproduceerd bij de Flugzeugwerke in Wiener- Neustadt. Dat het vliegtuig nu hier staat, zegt Claudia Cunia, 'sluit volledig aan op ons museaal concept'. Authenticiteit staat bij haar hoog in het vaandel. 'Historisch heeft alles in dit museum een directe band met het regionale verleden. Het heeft alles te maken met wat de mensen hier in de jaren '30 van de vorige eeuw allemaal hebben meege maakt. Daar kunnen we nu weer over praten. De vo rige generatie heeft er altijd over gezwegen'. Cunia zegt zich bij haar historische onderzoeken altijd af te vragen: 'wat waren het voor mensen die hier vroeger hebben geleefd En hoe, en onder welke omstandigheden? Alleen zó kun je mensen lokaal betrekken bij de activiteiten die in het Flugmuseum plaatsvinden'. Ze had al eerder laten merken dat een Me-109 goed zou passen in het Aviatikum: 'maar die moest dan wel in Wiener-Neustadt zijn gemaakt'. Daarom sloeg ze ooit een aanbod van de Italianen 27

Spinner | 2012 | | pagina 29