af die haar ook wel met een Me-109 wilde plezieren. De in het Tristing Tal opgegraven en gerestaureerde Me-109 is een van de weinige gave en na restauratie meest authentieke Me-109's die er bestaan. Fraue n Hoewel alles in het teken staat van de regionale luchtvaarthistorie is Claudia Cunia steeds op zoek naar nieuwe uitdagingen. Een eigen onderzoek wees uit dat er in Oostenrijk, Hongarije en Slowa kije geen museum ooit aandacht heeft besteed aan Vrouwen in de Luchtvaart. Niet helemaal vergelijk baar met de huidige tentoonstelling3 in ons eigen MLM, is nergens anders ooit een iedereen omvat tende tentoonstelling gehouden over vrouwen van naam en faam in de vliegerij: Females of Fame, we hebben het nog nooit gezien. Maar het gebeurt nu wel in het Aviatikum. Daar is een buitengewoon interessante, maar helaas tijdelijke expositie inge richt onder de sprekende titel 'Frauen eroberen den Himmel'. De tentoonstelling is verdeeld over acht grote panelen, waarop aandacht wordt besteed aan 28 personages. Ze zijn niet allemaal van wereld faam, maar hebben wel allemaal gemeen dat ze op enigerlei wijze in de luchtvaart zijn opgevallen. In de tentoonstelling wordt o.a. aandacht besteed aan: Lilly Steinschneider, de eerste Oostenrijk-Hongaar se vrouw met een vliegbrevet, de bekende Duitse - later Oostenrijkse - Hanna Reitsch, testvlieger en eerste helikoptervliegster ter wereld, Ella Rosen- meyer-Beinhorn in de jaren '30 een bekende lan- geafstand vlieger, Thea Rasche, bekend als eerste vliegster met een kunstvliegaantekening en Beate Uhse, de eerste vliegster die kunstvluchten maakte; ze vloog voor wervingsfilms van het naziregiem, vloog als Luftwaffe Hauptman oorlogsmissies en eindigde haar militaire loopbaan nog op de Me-262 straaljager. Tragisch genoeg moet worden vast gesteld dat veel van deze 28 vrouwen al op jonge leeftijd zijn overleden. En niet alleen vanwege vliegtuigongevallen. Deze Messerschmitt Me-109 in het Aviatikum is na een crash jarenlang onder de grond bewaard gebleven. Na omvangrijk onderzoek is deze jager geborgen. Met de restauratie heeft het vliegtuig ook zijn identiteit teruggekregen. Het vliegtuig is gebouwd bij de toenmalige Flugzeugwerke die dan op het vliegveld is gevestigd.

Spinner | 2012 | | pagina 30