EROBERN DEN HIMMEL FRAUEN m 'Frauen eroberen den HimmeV is een tijdelijke expositie in het Flugmuseum Aviatikum. 28 vrouwen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de nationale Oostenrijkse of in de internationale luchtvaarthistorie, worden er weer voor het voetlicht gebracht. Passie Jaarlijks komen zo'n 25 tot 30.000 bezoekers naar het Flugmuseum. Regionaal zijn er ook heel wat bedrijven en instellingen die er bijeenkomsten en seminars houden. 'Toch zou het Aviatikum wat meer bekendheid goed kunnen gebruiken', zegt de gepassioneerde museumdirectrice. Ze organiseert tal van activiteiten om de aandacht op het Flugmu seum te vestigen. Haar optreden bij een TV kok in een ÖRF programma trok zelfs zoveel aandacht dat een buslading vol Italiaanse belangstellenden zich na afloop van een rondleiding afvroegen wat de directrice hen als menu zou voorschotelen. Waar Claudia Cunia dan wel haar passie vandaan heeft, vraag ik me af. 'Niet vanuit de familie zoals dat vaak het geval is. De vliegerij heeft mij van kinds af aan altijd geboeid. Ik was vaak te vinden op Schwechat, het vliegveld van Wenen, waar ik mijn ogen uitkeek. Het liefste was ik vlieger geworden'. Maar Frau Cunia is brildragend, dus dat ging niet door. Stewardess dan? Dat kwam er ook niet van. 'Dat willen heel veel meisjes. Uiteindelijk ben ik be roepsmatig bij het Aviatikum in contact gekomen met de luchtvaart'. Louter toevallig overigens. Een vriendin is ballonvaartster en nadat we in de buurt van Wiener-Neustadt een landing maakten, hoorde ik over Toni Kahlenbacher en zijn plannen voor het museum. Ik heb me onmiddellijk bij hem gemeld, een concept plan opgesteld en ben aangenomen'. Het heeft haar er niet van weerhouden om haar GPL4 te halen. In tegendeel. Als gebrevetteerd vlie ger heeft ze een voorkeur voor Cessna's en - hoe kan 't ook anders - Diamonds. Aviatikum de moeite waard Toni Kahlenbacher mag er helaas dan niet meer zijn, zijn collectie luchtvaartmemorabilia is voor al die luchtvaartbelangstellenden na hem bewaard gebleven. En het is méér dan een gepast eerbetoon aan de grondlegger van het museum. Het brengt je terug in de historie van hoe de luchtvaart in Oostenrijk is begonnen en wat de rol van Wiener- Neustadt daarin is geweest. Wie het Flugmuseum Aviatikum in 2001 moest gaan leiden, was geen vraag voor Kahlenbacher. Mag. Cunia had het plan opgesteld, de besprekingen met de overheid gevoerd, het museale concept ontwikkeld en de in richting van het Flugmuseum geleid. Voor Kahlen bacher was het al lang een uitgemaakte zaak dat Cunia het Aviatikum moest gaan leiden. En dat 29

Spinner | 2012 | | pagina 31