Met 15 vliegtuigen is de zweefvliegerij van Niederösterreich volop aanwezig en goed vertegenwoordigd in de collectie van het Aviatikum. Daaronder zelfs enkele zweefvliegtuigen die nog dateren van vóór de oorlog. De SG-38 is een heel bekende. Ook in Nederland, waar er zelfs nog eentje vliegt op Gilze- Rijen. Van de Olympia Meise van DFS (foto) bestaan wereldwijd ook nog enkele exemplaren, maar ze zijn al zeldzaam. gebeurde dan ook. Daarmee werd Claudia Cunia wereldwijd de eerste en tot nu toe de enige vrou welijke directeur van een luchtvaartmuseum dat niet alleen voor de inwoners van Niederösterreich zeer de moeite waard is, maar zeker ook voor alle luchtvaartenthousiasten die langs Salzkammergut over de Romantische Strasse richting Wenen reizen of, in omgekeerde richting, bij Wiener-Neustadt in de buurt komen. Bereikbaarheid en toegankelijkheid Het Flugmuseum Aviatikum ligt pal naast de in gang van de Flugplatz Wiener-Neustadt, niet te ver warren met de Flugplatz-West aan de andere kant. Met eigen vervoer is de Flugplatz goed te bereiken vanuit Wenen (71 km) via de A2 richting Graz, bor den Wiener-Neustadt, afrit 38 en vervolgens weg nr. 29 ca. 5 kilometer in oostelijke richting volgen; bij de eerste rotonde naar rechts de Grazzerstrafte in, volgende rotonde naar links langs het vliegveld naar de Ferdinand Graf von Zeppelin Strafte. Bij de DA-42 poortwachter ligt het Aviatikum. Met openbaar vervoer vanaf Bahnstation in Wenen naar Wiener- Neustadt. Voor wie het museum met eigen vervoer bezoekt is voldoende parkeergelegenheid aanwezig. Noten 1. 'Mag.' Is een afkorting van 'Magister'. D.i. een academi sche titel die in Oostenrijk wordt gehanteerd voor het behalen van een universitaire graad die tussen die van Doctorandus of Master en die van Doctor ligt. Van 5 op 6 augustus 1938 heeft Toni Kahlbacher met als tweede vlieger Tauschegg een vlucht gemaakt boven de Hundsheimer Kogel van 23 uur en 41 minuten, een verbetering van het landsrecord. Van 8 tot 10 september 1938 maakten Toni Kahlbacher en Josef Führinger op een MG 9 een vlucht van 40 uur en 38 minuten boven de Hundsheimer Kogel, een nieuw wereldrecord voor tweezitters. Dit record voor tweezitters werd daarna in Rositten op 50 uur en 15 minuten gebracht. Een nieuwe aanval op dit record door Kahlbacher in juni 1939 mislukte omdat de wind afnam. Hij moest na 48 uur en 38 minuten landen. Van 19 tot 21 november 1942 vloog Erich Vergens in een Weihe boven de Hundesheimer Kogel een duurrecord voor eenzitters van 45 uur en 28 minuten. (Bron: Han Schatzer, Spitzerberg: Vom ersten Gleitflug zur Bundessportschule Spitzerberg. Met dank aan Dr. Wim Adriaansen en Niels Ebbe Gj rup.) Momenteel wordt in het MLM de tentoonstelling gehouden 'Soms een enkele keer in de wolken - 60 Jaar Vrouwen bij de Luchtmacht'. De tentoonstelling in het Aviatikum gaat over vrouwen die als vlieger naam en faam hebben gemaakt in de luchtvaarthistorie. General Pilot's License: Europese benaming voor het vroegere RLD vliegbewijs voor niet commercieel mo- torvliegen. 30 2. 3. 4.

Spinner | 2012 | | pagina 32