Vliegend verleden van Sieb Koning 4-4-4- van de Republic F-84, die speciaal voor fotoverken ningsvluchten werd ontworpen. Het toestel is zeer herkenbaar dankzij de aparte camera-neus en de motorinlaten bij de vleugelwortel. In het boek wordt het ontwerp en de ontwikkeling van de RF-84F besproken, waarna de overige tekst gaat over de 'Flash' in Belgische dienst. Interessant daarbij is het verhaal over de noodlanding achter het ijzeren gordijn, die de nodige stofwolken veroorzaakte. Ook worden de diverse kraakjes be sproken, waarbij helaas twee vliegers het leven ver loren. Van de 34 in Belgische dienst geweest zijnde RF-84F's zijn er 10 niet op normale wijze aan hun einde gekomen. Daardoor werden er tussentijds 6 overgenomen van de USAF en 4 van de Luftwaffe. Het overgrote deel van boek wordt gevuld met vele interessante foto's en wordt gecomplementeerd met prachtige zij-profielen getekend door Bob Block. Eindredacteur van de reeks is de bekende Belgische luchtvaarthistoricus Daniel Brackx. Republic RF-84F Thunderflash in dienst bij de Belgische Luchtmacht kost 18,00 en is verkrijgbaar bij Flash Luchtvaart Winkel te Eindhoven, www.flash- aviation.nl. (opgestuurd 5,00 porto, rekening 31.26.138). Het boekje is ook verkrijgbaar in de museumwinkel 'De Brik'. Hans Berfelo Sikko Hoekzema, Vliegend verleden van Sieb Koning. Terugblik op het enerverende leven van een Groninger aviateur. Geproduceerd en uitgegeven door Sikko Hoekzeman. Afmetingen: 25,5 x 18 cm, gebonden (gelijmd), 97 pagina's. Het boek bevat 96 illustraties waaronder een aantal foto's uit 1908 en 1910. Druk: Océ Business Services. Uitgegeven in eigen beheer. ISBN: 978-94-6190-975-0. Het begon in de tijd rond 1910-1911. De luchtvaart stond nog in de kinderschoe nen, toen een stad-Groninger - Siebrand Koning - het risico nam om zijn leven te wagen voor dat nieuwe fenomeen: vliegen. Sieb Koning, zoon van Hendrik, een koopman, werd geboren op 25 februari 1889 in Groningen. De familie Koning woonde toen aan de Hereweg, in Groningen en vader Koning was uitba ter van de uitspanning 'Waterloo'. Sieb was eigenlijk een beetje een rebel, hij ging van kostschool naar kostschool en kon niet goed omgaan met het gezag; maar hij was wel sportief. Hij was lid van de voetbalclub Be-Quick en was een verdienstelijk lange-afstand schaatser. In 1910 ontmoette hij Jan - Antwerpse Vliegend verleden van Sieb Koning Terugblik op het enerverende leven van een Groninger aviateur Sikko Hoekzema 34

Spinner | 2012 | | pagina 36