JOHN VERMEULEN 1936 langs de rand van het veld staan tien Fokker C.X's gevechtsgereed. De Fokker C.X's worden niet ontdekt door de Duitse luchtmacht. Om llu40 start lt Vermeulen met de Fokker C.X nr. 715 die wordt gevlogen door tlt-vl Koos Venhorst3 voor een bombardementsvlucht naar het vliegpark Valken burg. De Duitse inval moest worden gestopt! Om llu wordt vanaf Alkmaar in formatie naar het doel gevlogen met de C.X's van elt-vl R. Hofstede en tlt-vl Peter Kool. Via Castricum, Beverwijk, Haarlem, Noordwijkerhout komt de formatie boven Valken burg aan. Er worden zo'n 21 bommen op het veld gedropt waardoor verschillende aldaar gelande Ju-52's volledig uitbranden. Op de terugweg weten Hofstede en Kool nog een paar Duitse, op het strand bij Katwijk gelande vliegtuigen, te mitrail leren. Op zo'n 30 voet hoogte vliegt de formatie terug naar Bergen. Voor tlt-wnr Vermeulen was het zijn eerste oorlogsvlucht. Tegelijkertijd ook zijn laatste. Want later die dag zou hij met dezelfde kist opnieuw starten. Nu voor een bom bardementsvlucht op Waalhaven. Maar dat ging, voor hem althans, niet door vanwege startproble men met de motor. De oorlog was begonnen. Direct na de capitulatie op woensdag 15 mei 1940 wordt elke Nederlandse officier verplicht schriftelijk zijn erewoord te geven dat hij - zoolang Nederland zich met het Duitsche Rijk in oorlogs toestand bevindt - niet aan de oorlog zal deelnemen en niets zal ondernemen waar het Duitse Rijk schade van ondervindt.4 Een 69-tal officieren heeft dit gewei gerd en is prompt gevangen genomen en in 1940 gedeporteerd naar het krijgsgevangenenkamp Langwasser bij Neurenburg. Wie de verklaring ondertekent, wordt een meldingsplicht opgelegd, maar kan wel direct naar huis. Zo komt ook tlt Vermeulen terug naar Rhoon waar hij dan woont met vrouw Ellen en zijn zoon. Op 15 mei 1942 gelast de Duitse General-der-Flieger Christiansen alle op hun erewoord in vrijheid gestelde beroeps officieren, adelborsten en cadetten zich te melden. Vermeulen doet dat niet en als een patrouille hem aan de deur in Rhoon komt ophalen, verdwijnt John Vermeulen, die op dat moment naast het huis staat te tennissen, onmiddellijk.5 Daarmee weet hij te voorkomen dat hij, net als 2027 anderen, wordt afgevoerd naar een krijgsgevangenenkamp in Duitsland. John Vermeulen heeft voor de rest van de oorlog ondergedoken gezeten.

Spinner | 2012 | | pagina 8