Loopbaan6 Na de bevrijding meldt John Vermeulen zich op 21 juni 1945 opnieuw bij de Militaire Luchtvaart. Op 12 september komt hij in Engeland aan waar hij als eerste luitenant-waarnemer wordt gedetacheerd bij de RAF. Na zijn terugkeer in Nederland wordt hij op 1 juli 1947 navigatie officier bij de Trans portvliegtuigenafdeling (TransVA) op de vliegbasis Valkenburg. Op 1 maart 1950 wordt kap Vermeulen belast met de oprichting van en het commando over Navigatiestation Zuid-Holland in De Lier. In 1953 volgt ook een plaatsing bij het Navigatie station Groningen in Marsum en volgt hij bij de staf van het Commando Luchtverdediging enkele cursussen voor gevechtsleider waarna hij op 1 nov. 1953 wordt bevorderd tot majoor-waarnemer. Op 1 juni 1954 wordt maj. Vermeulen commandant van het Sector Operations Center in Nieuw-Millingen. Als stafofficier Plans Policy verhuist hij op 20 april 1956 naar het AFCENT hoofdkwartier van de NAVO dat dan nog in Fontainebleau (F) is geves tigd. Tussendoor volgt hij de Applicatie Stafcursus bij de Luchtmachtstafschool die dan nog aan de Stadshouderslaan in Den Haag is gevestigd waarna hij op 1 jan. 1958 wordt hij bevorderd tot tijdelijk luitenant-kolonel en in die hoedanigheid wordt tewerkgesteld bij de War Plans Division van AFCENT Headquarters. Terug in Nederland wordt hij op 1 maart 1959 hoofd van het bureau Vlieg velden en Infrastructuur op het hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag. Als hij op 15 nov. 1962 lt-lcol H.F. Zeijlemaker opvolgt, wordt John Vermeulen de tweede commandant van 1 GGW in Handorf (D). Daar wordt hij met ingang van 1 nov. 1966 bevorderd tot kolonel. Op 5 januari keert hij terug naar de Luchtmachtstaf in Den Haag als hoofd Sectie L-4 Infrastructuur. Vanaf 26 juni 1968 vervult kolonel Vermeulen de functie van Chef Staf bij het Commando Luchtverdediging dat dan onder bevel staat van gen-maj-vl. D. Berlijn sr. Op 18 aug 1969 wordt hij commandant van het SOC1 te Brockzetel (D) en tegelijkertijd bevorderd tot commodore. Op 1 juli 1973 heeft cdre Vermeu len de Koninklijke Luchtmacht met eervol ontslag verlaten. Commodore Vermeulen is gedurende al die jaren na zijn dienstverlating zeer betrokken gebleven bij en gehecht aan de Koninklijke Luchtmacht, zowel aan de organisatie als aan de leiding van dit krijgsmachtdeel en de mensen die daarin dienen. Het leiderschap dat hijzelf tentoon spreidde moet sterk zijn geïnspireerd door zijn stiefvader Frits Koolhoven. 'Er wordt niet met petten gegooid,' zei John Vermeulen in zijn toespraak op 11 jan. 2010 toen hij aangaf hoe Koolhoven met zijn mensen omging. 'Iemand die voor zijn mensen opkwam en ze rechtvaardig behandelde. Voor zijn medewerkers een geweldige directeur bij wie je nooit tevergeefs aanklopte, vriendelijk, royaal en goedmoedig,' aldus cdre Vermeulen over zijn stiefvader. Nu mag ik me in dit In Memoriam dezelfde woorden permitteren voor Commodore Vermeulen zélf, die zich na zijn dienstverlating heeft ingezet voor de historische betekenis van zijn stiefvader voor de Nederlandse luchtvaarthistorie. Met het initiatief dat cdre Vermeulen in januari 2001 heeft genomen voor de bouw van een nieuwe Koolhoven FK 51 en het legaat dat hij daarvoor beschikbaar heeft gesteld, hebben wij hem bij de Stichting Vrienden van het MLM van heel nabij goed leren kennen. Zelf schreef hij in 2001 'dat hij gezien zijn leeftijd het startschot voor de bouw van de FK.51 wellicht niet meer zal meemaken', weshalve hij voorzienin gen had getroffen voor dat geval. Het moet hem dan ook buitengewoon veel hebben gedaan dat hij negen jaar later bij de onthulling van het getrouwe model, beter: een 'nieuwbouw' FK 51 aanwezig is geweest. Met het heengaan van Commodore Herman John Vermeulen hebben wij een zeer gewaardeerde Vriend verloren wiens gedachtengoed wij altijd zul len herkennen in 'zijn' FK.51 zien bij het MLM. Dat hij moge rusten in Vrede. (LB) Met dank aan Dr.J.A.M.M.Janssen (MLM), H.T.M. Kauffman (NIMH), A.P. Marchand (DVH), Drs. R. de Winter (v.m. SLH). Bronnen: I. Vermeulen, J.H, Cdre b.d, Rede uitgesproken bij de onthul ling van de Koolhoven FK.51 op 11 jan. 2010, Spinner Nr. 35 jan. 2010, p. 13, uitg. Stichting Vrienden van het MLM. 2. Molenaar, J.F, Kol b.d, De geschiedenis van de Koninklijke Luchtmacht, Hoofddeel I, deel 2, De luchtverdediging in de meidagen 1940, p. 1066 e.v. 3. Albert Metselaar, 5 feb. 2002, Internet. 4. Schuiten, drs. J. W. M,. lt kol Vbdd, docent Strategie en Militaire Geschiedenis aan de KMA, Het erewoord - Officie ren in verwarring-. Parade, le Jrg. nr. 3, nov. 1980, p. 3-4-5. 5. Vos, Hans, Onze Vliegers in mei 1940, p. 75, Krikke Special Books, Leiden, 2009. 6. Nederlands Instituut voor Militaire Historie, Den Haag. 7

Spinner | 2012 | | pagina 9