8 De Glenn Martin WH-3 bommenwerper. kwam er nog een probleem bij n.l. het had geen toekomst in Brits-Indië! 1. Geen operationele bevelslijn 2. Geen logistieke ondersteuning 3. De toevoer van vliegtuigen stopte bij 5 vliegtuigen 4. De restanten van de Koninklijke Marine in Brits-Indië, maar ook de RAF beschouwden dit detachement als een ondersteuning voor hun eigen magere capaciteiten. En toen kwam het getouwtrek tussen Regering in Londen, Koninklijke Marine in Brits-Indië (restant van de Indische vloot), het KNIL in Australië en de RAF in Brits-Indië. Nederlandse B-25's in de hangar te Canberra. vleugels als 'opgetrokken schouders'. Twee zware motoren met dubbele rij cylinders en enorme driebladige propellers, geschutskoepels met cal. 50 mitrailleurs, die electrisch- hydraulisch werden be diend. Het was voorzien van het toen zeer geheime Norden-bommenrichtapparaat. Het was allemaal nieuw en onbekend en in vergelij king met de bekende Glenn Martin heel anders. Verder waren geen bommen en geen munitie voor de boordwapens meegeleverd. Het benzinesysteem en brandstofgebruik was al even onbekend, terwijl de vliegprestaties nog proefondervindelijk moesten worden vastgesteld. Kortom, het was geen eenvou dige opgave dit 'wapensysteem' onder de knie te krijgen, te onderhouden en te gebruiken. Aldus verging het óók zo met het personeel van het detachement te Bengalore. Maar bij dit detachement Ik zal u niet lastig vallen met een beschrijving van de enorme telegrammenwisseling tussen deze grootheden en de daaruit voortvloeiende, soms hef tige controverses tussen Regeringsleiders, Bevelheb bers en Commandanten. Uiteindelijk werd beslist dat de vliegtuigen moesten worden overgedragen aan de RAF, het personeel per schip naar Australië te verschepen en het detache ment als zodanig op te heffen. Gaan we terug naar Australië dan zien we daar een zeer heterogeen Nederlands gezelschap. 1. In het zuiden te Melbourne werd een begin gemaakt met het organiseren van het Nederlands Indisch Gouvernement in Australië (identiek aan de Nederlandse Regering in Londen) o.l.v. van de Lt. Gouverneur Generaal dr. Van Mook. 2. Idem de opbouw van een klein HK-KNIL in Aus-

Spinner | 2012 | | pagina 10