9 Bij gebrek aan testapparatuur werden soms methodes gebruikt die doen denken aan vooroorlogse tijden, zoals het uilijnen van de cal .50 mitrailleurs van de bovenkoepel. Guus Winckel bij de Prime Minister van Australië. een functie die de oude ML niet kende. Met RAAF werd overeengekomen dat de luchtschutter bezetting in een B-25 zal worden gevuld door Australisch personeel. Verliep het verzamelen van het perso neel voor dit squadron chaotisch - niet minder chaotisch verliep het verkrij gen van vliegtuigen en ondersteunend materiaal. De realiteit was dat men in Australië volkomen afhankelijk was van wat de Amerikanen besloten. De eerste 12 B-25's van de 60 beloofde vliegtuigen, afgestaan uit de productie van de USAAF en als noodmaatregel voor de versterking van Java, arriveerde in maart 1942 te Archerfield. Maar gedwongen door de noodomstan- digheden werden deze afgestaan aan de Amerikanen want de slag in de Coral Sea was aan de gang en er was een groot tekort aan gevechtsvliegtuigen. Dan werden weer 18 vliegtuigen afgeleverd waarvan er 15 wederom aan de Amerikanen moesten worden afgestaan. Vijf vliegtuigen behielden de Nederlanders en werden terstond weggevlogen naar het zuiden, naar het vliegveld Canberra. Deze overplaatsing was noodzakelijk omdat Archerfield te Brisbane overvol was en geen plaats en ruimte bood voor oefeningen. tralië, voortkomende uit uitgeweken en geëvacu eerde officieren en troepen uit Java en Oost Indië. (Timor en Ambon) 3. De ML-KNIL en MLD vliegscholen die op tijd kon den worden geëvacueerd en kort na aankomst in Australië doorreisden naar Amerika voor verdere opleidingen 4. Te Brisbane (Archerfield): a. Personeel van de beide ex-detachementen b. Personeel van de Transport Afd. ML c. Tientallen ML-ers die op diverse manieren kans hadden gezien uit Indië weg te komen d. Enkele jachtvliegers uit Engeland die via Brits-Indië uiteindelijk in Australië terecht zijn gekomen. Kortom, inderdaad heterogeen, maar qua aantallen voldoende vliegend personeel om een squadron B-25 te vullen met uitzondering van de luchtschutters - Maar langzamerhand kwam er lijn in de gang van za ken bij het 18e Squadron, zij het met horten en stoten. Ik ga hier niet in op zijlijnen van deze geschiedenis zoals het moreel van het personeel, de contro verse tussen het HK te Melbourne en Canberra, de enorme moeilijkheden bij het verkrijgen van onder steunend materieel en munitie, en nog vele andere onderwerpen. Maar wel is memorabel dat tijdens deze oefenperi ode vanwege een ontstellend gebrek aan operatio nele vliegtuigen de RAAF een beroep deed aan het 18e NEI om een geconcentreerde actie van Japanse onderzeeboten aan de oostkust van Australië te verkennen en deze eventueel uit te schakelen. Op 5 juni 1942 werden 2 vliegtuigen ingezet op zoek naar vijandelijke onderzeeboten. 70 Mijl ten oosten van Sydney werden Japanse onderzeeboten waargenomen en één tot zinken gebracht.

Spinner | 2012 | | pagina 11