Tekst en foto's Gerben Tornij Het einde van de 'koude oorlog' resulteerde in de sluiting van Deelen als vliegbasis. Twee helikopter-squadrons gingen van Deelen naar Soesterberg en de vliegbasis werd herbestemd tot Militair Luchtvaartterrein. Dat was in het jaar 1995. Nog lang hierna is het op Deelen erg stil geweest. De sluiting van Soesterberg heeft daar verandering in gebracht. In dit artikel wordt terug gekeken op de ontwikkelingen die sinds 1995 rondom Deelen hebben plaats gevonden. Luchtvaartterrein 12 Brumtvcl4li Pteitnxfee Start Militair Luchtvaartterrein Deelen Ispheuvtl Kamp Koningsweg Noord en Zeven Provinciën OfinJtkiHhrt De gemeentegrens verdeelt het MLT Deelen tussen Ede en Arnhem. Op 1 december 1995 vertrok 300 Squadron als laat ste operationele eenheid van de Vliegbasis Deelen. De aan de basis grenzende gebouwencomplexen werden grotendeels afgestoten, maar het vlieg veld werd door Defensie aangehouden als militair luchtvaartterrein (MLT). Het ligt juist ten noorden van Schaarsbergen, waar de Luchtmobiele Brigade is gelegerd. En op korte afstand van de oefenterrei nen Ederheide en Ginkelse Heide. Het is hierom dat het 'MLT Deelen' regelmatig werd aangedaan door Chinook en Cougar helikopters vanuit de vliegbasis Soesterberg. Personeel van de Luchtmobiele Brigade moet regelmatig worden getraind in de inzet van tactische transporthelikopters. Het MLT bleek hierbij als oefenlocatie goed te voldoen. Hoewel de startbaan 02-20 nog steeds herkenbaar is in de geluidscontour, bood de zonering ook voldoende ruimte voor het houden van helikopteroefeningen. Mede hierom zou het gebruik van Deelen weer toe nemen na de sluiting van de Vliegbasis Soesterberg. De toename was voorzien en dit heeft geleid tot een tijdig herstel van voorzieningen op Deelen. Want in de jaren 2005-2010 werd achterstallig onderhoud in de meest relevante gebouwen weggewerkt en zijn operationele functies hersteld (brandweer, meteo, luchtverkeersleiding, opslagfaciliteiten, commu nicatie-systemen). Ook werden rolbanen opnieuw verhard en zijn platforms en platformverlichting bijgeplaatst. Deze werkzaamheden waren nog gaan de toen het toegenomen gebruik van Gilze-Rijen in het voorjaar van 2010 tot klachten bleek te leiden. Aan de omwonenden in Gilze en Rijen kon worden gemeld dat Deelen verlichting van overlast zou bieden. En het is niet bij voornemens gebleven. In het afgelopen jaar zijn er op Deelen vrijwel iedere

Spinner | 2012 | | pagina 14