Kop van Deelen Klein- en Groot Heidekamp 14 Het poortgebouw op de Kop van Deelen werd in 2006 gesloopt. In datzelfde jaar werd Gebouw 18 geschikt gemaakt voor bewoning. Dertien jaar na de sluiting van de LETS staat Thunderflash FR-31 nog altijd in Schaarsbergen. verstrooiing plaats gevonden. Rond die tijd was het de verwachting dat ook de hangars en de gebouwen op Nieuw Vrijland binnen afzienbare tijd zouden worden overgedragen aan Domeinen. Maar de aan wezigheid van asbest en bodemverontreinigingen hebben deze overdracht aanvankelijk uitgesteld en uiteindelijk zelfs afgesteld. Leegstand en verval wer den een algemeen beeld op Nieuw Vrijland. Weer en wind kregen vat op de monumentale Junkers han gar. De toestand van dit bijzondere gebouw werd zodanig slecht dat het dak van de aanbouwen op meerdere plaatsen bezweek. Vanaf 2005 keerde het tij. In dat jaar werden de Open Dagen van de KL op het MLT Deelen gehouden. Aanvullende middelen werden gevonden om een verder verval van gebou wen te voorkomen. In de Rijksbegroting van 2005 werd voorzien in het opnieuw onderbrengen op Deelen van ondersteunende functies. Dit vanwege het afstoten van de locatie Soesterberg. Na het vertrek van de Groep Lichte Vliegtuigen resteerden op de Kop van Deelen vijfentwintig ongebruikte kantoren, manschappenverblijven en andere gebouwen. Omdat het aantal asielzoe kers vanaf het midden van de jaren negentig was toegenomen, werd in de vrijgekomen gebouwen een opvangcentrum gevestigd. De Kop van Deelen heette nu het 'OC Ede' van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Na de invoering van de Vreemdelingenwet 2000 nam de instroom van asielzoekers weer af. Het opvangcentrum werd per 1 april 2004 gesloten. Het terrein en de gebouwen werden door Defensie overgedragen aan de Dienst der Domeinen. Voor enkele gebouwen werd sloop voorzien, terwijl de overige gebouwen zouden worden verkocht ten gunste van het Ministerie van Financiën. Maar de mogelijke sloop van historische gebouwen bleek een maatschappelijke weerstand op te roepen. Enkele jaren eerder was in opdracht van de toenmalige Rijksdienst voor de Monumen tenzorg een onderzoek uitgevoerd naar de histori sche betekenis van vliegveldcomplexen in Neder land. Juist over Deelen werd geconcludeerd dat het een uitzonderlijk gaaf voorbeeld was van een door de Duitse bezetter opgezet groot militair vliegveld. Voor nagenoeg het gehele vliegveldcomplex werd de monumentenstatus aangevraagd. Enkele jaren later werd deze ook verleend. Vanwege de monu menten en de planologische randvoorwaarden van de locatie, bleek er voor de Kop van Deelen slechts een beperkt aantal gegadigden te zijn. In 2005 zijn het terrein en de gebouwen verkocht aan de Hoenderloo-groep. Nu worden hier aan jongeren met gedragsproblemen begeleiding en behandeling aangeboden. Woonfuncties zijn ondergebracht in de voormalige manschappenverblijven, die daar voor geheel werden gerenoveerd. De monumentale status van de gebouwen heeft bij de renovatie veel aandacht gekregen. Deze status had geen betrek king op de naoorlogse gebouwen. Enkelen hiervan zijn ondertussen gesloopt, waaronder het wachtge- bouw en de hondenverblijven. Ooit was op Klein Heidekamp de Leger Lucht Waarnemer School (LLWS) gevestigd. Eind jaren negentig zag Defensie geen bestemming meer voor

Spinner | 2012 | | pagina 16