Know-how in huis 17 Zelf moet ik bekennen dat dat aspect altijd op de achtergrond is gebleven in mijn verslagen van bezoeken aan luchtvaartmusea. Wie Speyer bezoekt ziet buiten al onmiddellijk een bon te chaos van treinen, auto's, vliegtuigen en piere menten. En binnen in het driedelige hoofdgebouw van het museum is het van hetzelfde laken een pak. Op het eerste gezicht althans. Van een werkelijk museale lijn is ogenschijnlijk geen sprake. Zij het dat de brandweerwagens bij de brandweerwagens staan. En de legervoertuigen bij de legervoertui gen. Daarmee is in feite alles gezegd. Voor jongelui - en sommige senioren - is het de variëteit in de expositie die enorm aantrekt. Het verveelt geen moment en de aandacht blijft behouden en gericht op wat er staat. Zeker, als het gaat om de jeugd als publieksgroep, zul je ook buiten de expositie nog enige aansprekende attracties moeten hebben. Die ontspanning moet dan wel een relatie hebben met 'techniek'. En ook dat heeft men in Speyer prima voor elkaar. Afgaande op de auto's en de bussen op de parkeerterreinen en de bezetting van de speciale nabijgelegen museumcamping waren er op een maandag in juni 2011 rond het middaguur zo'n duizend bezoekers op het terrein. Op de lokale rondweg om de stad ontwaren we be halve de Domkerk van Speyer een Lufthansa Jumbo die daar sinds 2003 hoog boven de plaatselijke sky line uittorent. Het getuigt van een geweldige tech nische know-how die geheel binnen eigen gelederen van het museumconsortium van Speyer en het moedermuseum Sinsheim is te vinden. Sterktebe rekeningen, aerodynamica en metaalconstructies. Het is allemaal nodig om een gevaarte als een B747 op een hoogte van 30m boven het maaiveld te parkeren. In Speyer is een groot aantal vliegtuigen toegankelijk voor het publiek. De linkervleugel van deze 747 is zelfs voorzien van een wandelpromena de. Hoog boven in de Jumbo aangekomen kun je via een kronkelende glijbaan weer naar beneden. Een aantal andere tentoongestelde vliegtuigen is, net als de 747, uitgerust met zo'n glijbaan die, zo moet Wat zijn afmetingen betreft was de komst van de Lufthansa Boeing B.747-230BM Combi in 2002 tot nu toe grootste logistieke operatie voor het Technik Museum in Speyer. Sinds 2003 torent de Jumbo achter de dom van Speyer hoog boven de skyline van de stad uit.

Spinner | 2012 | | pagina 19