Bonte kermis 18 worden vastgesteld, niet alleen door de jongste bezoekers wordt gebruikt. Ons bezoek aan Speyer is vooral gericht op het luchtvaartelement van het Technik Museum. Wat niet wegneemt dat we ook daarbuiten nog eens goed hebben rondgekeken. Het museum is in 1991 feitelijk ontstaan uit de behoefte om ook vliegtui gen ten toon te stellen uit het depot van het gelijk namige museum in Sinsheim. Daaraan is grondig marktonderzoek voorafgegaan. Toen zich de moge lijkheid voordeed om in Speyer pal naast het vlieg veld een geschikt fabriekscomplex over te nemen, is besloten om in de Liller Halle aldaar een tweede Technik Museum onder te brengen. Boven de in gang een VFW-Fokker 614 met de straalmotoren op de vleugel, een Nord Noratlas van de Fransen en een Air France DC-3. Een zekere technische ontwik keling in de luchtvaart is daarin al te herkennen. Binnen wijst een fake beschilderde staart van een F-84F Thunderstreak naar de ingang van het IMAX filmtheater. Een slechte replica van een Wright Flyer en een Fouga Magister in een onherkenbaar kleurenschema hangen in de entreehal. Boven het restaurant de vleugels en de motoren die - zo te zien - ooit toebehoorden aan de D-CAKE, die overigens nog steeds als Hunting-Percival P-66 Pembroke Mk.51 compleet op het dak van het museum in Sins- heim staat. In het achterliggende hoofdgebouw in Speyer is het een gezellige, bonte kermis van auto's, vliegtuigen, motoren en motorrijwielen, treinen en modeltreinen, uniformen en niet te vergeten een aantal reusachtige pierementen die, voorzien van enig muntgeld, een paar minuten lang al hun regis ters opentrekken om hun zoetgevooisde klassieke klanken door het hele gebouw te laten horen. En als dat is afgelopen, of niet, dan is er altijd wel iemand die iedereen nog het originele geluid wil laten ho ren van een opstartende of een op kruissnelheid voorbij stomende stoomlocomotief. Een andere curiositeit in Speyer is de Mercure-100 van Air Inter. Het is het enige type verkeersvliegtuig van het Franse GAM Dassault concern. Anders dan verwacht bleef de productie in de periode 1973-1975 beperkt tot 10 toestellen voor Air Inter. De laatste vlucht werd gemaakt op 29 april 1995. De Mercure is toegankelijk voor het publiek. Er is aan de cockpit en de cabine niets veranderd sinds de laatste vlucht. Op de passagiersstoelen liggen nog de brochures en de magazines die [passagiers hebben achtergelaten. Behalve bij het Technik Museum in Speyer staat er ook een Dassault Mercure in het Musée de l'Air op Le Bourget (F).

Spinner | 2012 | | pagina 20