Stillevens 19 In een Duitse luchtvaartcollectie mag een Starfighter niet ontbreken. Op Speyer staan er drie, waaronder deze TF-104G tweezitter. Duitsland schafte destijds 917 multirole F-104's aan. Ze konden niet alleen als jachtvliegtuig worden ingezet zoals de Amerikanen deden, maar ook als FBA kist. In totaal zijn 269 Duitse Starfighters bij ongevallen verloren gegaan. Deze kist heeft gevlogen bij het testcentrum van de Luftwaffe in Manching. Het is één grote herkenning van tal van exponen ten die velen van ons al volledig uit het oog zijn verloren, maar die iedereen toch nog o-zo-bekend voorkomen. En veel daarvan heeft nog niet eens echt met techniek te maken. Want als het gaat om de aankleding en inrichting zijn er op sommige plaatsen in de permanente expositie als het ware stillevens ontstaan die passen in de plaats, omge ving en de tijd waar de tentoongestelde auto of het vliegtuig dienst heeft gedaan. De kleding van de figurerende etalagepoppen is daadwerkelijk uit die tijd. Aan de snit van de zelfgemaakte jurkjes is te zien dat er zuinig met het stof werd omgegaan. Zo staat er een eet- en slaapwagon die is gekoppeld aan een Chinese stoomlocomotief. Weliswaar van Duitse makelij, maar dan toch. Ergens in deze Wagon-Lits hangt een herenkostuum aan een haakje, de thee pot staat op het fornuis en de bedden zijn gedekt. In het eetgedeelte staat een gedekte tafel en de blikjes en dozen van de ingrediënten uit die tijd staan nog steeds in de pantry. Het ziet eruit alsof de trein zó kan vertrekken. In een ander gebouw elders op het museumterrein wordt aandacht besteed aan model bouw. Daar is ook een grote zaal waarin terrasgewijs honderden zo niet duizenden elektrische huishoude lijke apparaten, buizenradio's, typemachines en nog veel meer uit de jaren '50 wordt geëxposeerd. An-22 Is Sinsheim vooral bekend geworden vanwege zijn Concorde en zijn Russische nevenknie, de Tupo- lev-144: de belangrijkste trekpleister in de beginja ren van het museum in Speyer is ooit het grootste, met vier turboprops uitgeruste vrachtvliegtuig ter wereld, de Russische Antonov-22 Cock. Op 30 september 1999 landde in Nederland voor het eerst een An-22 op Soesterberg. En hoewel nu nog steeds enkele An-22's operationeel zijn, stonden op 29 december 1999 duizenden bezoekers op het kleine regionale vliegveld van Speyer in afwachting van de An-22 die de museumvloot zou komen versterken.

Spinner | 2012 | | pagina 21