De Speyer Buran 21 Tot de komst van de Lockheed C-5 Galaxy in 1969 was de Russische Antonov An-22 Antheus het grootste transportvliegtuig ter wereld. In totaal zijn bij Antonov in Kiev 66 van deze mastodonten gebouwd. Naar verluid vliegen nog 6 An-22's. Een An-22 in een museum is een grote zeldzaamheid. Vandaar dat dit vliegtuig lange tijd de grootste trekpleister is geweest op Speyer. naar Speyer vervoerd. Het laatste deel van het tra ject heeft zich zelfs over land afgespeeld. Na bij verschillende gelegenheden de Ameri kaanse space shuttle Enterprise te hebben gezien,1 vallen niet alleen de enorme afmetingen van deze Russische kloon op. Ook de robuuste structuur en de vier straalmotoren achter aan de romp trekken de aandacht. Is deze Buran wel een authentiek Russisch ruimteveer Voldoende reden om eens wat verder 'te kijken'. En wat blijkt Op 15 no vember 1988 heeft de 'echte' Buran onbemand en op afstand bestuurd, zijn eerste en laatste vlucht in orbit gemaakt. De vlucht duurde precies 206 minuten. In datzelfde jaar zijn er al vier nieuwe Buran's in aanbouw. Als Gorbatsjov in 1993 besluit het programma te stoppen, wordt ook de produc tie van de vier Burans beëindigd en verdwijnt de originele Russische space shuttle in hangar 112 op het Russische kosmodrome in Baikonur, Kazakh stan. Op 12 mei 2002 stort deze hangar in als ge volg van slecht onderhoud. Acht personen komen daarbij om het leven en de 'echte' Buran wordt daarbij naar verluid - volledig vernield. De Buran in het museum te Speyer is dus niet de originele space shuttle die even in de ruimte is geweest. Maar het is wel de meest interessante van de zes full-scale Buran's die zijn gebouwd voor onderzoek, ontwikkeling en tests op Baikonur. De Speyer space shuttle is beter bekend onder de naam Analog Buran en die heeft - als vliegtuig - in totaal 25 vluchten gemaakt voordat het werd afgedankt. De Analog Buran is volledig lucht waardig, maar mag alleen worden gebruikt voor langzame vluchten. Deze Buran was dus zeker niet geschikt voor gebruik in de ruimte. De vier straalmotoren aan de staart zijn bedoeld om con ventioneel vanaf vliegvelden te kunnen opstijgen voor testvluchten. Eenmaal op een zekere hoogte werden de motoren uitgezet en zweeft de Buran, net als de Ameri kaanse space shuttles, terug naar het vliegveld. Die vluchten zijn nodig geweest voor de ontwikke-

Spinner | 2012 | | pagina 23