Aandachts veld 22 ling van een automatische piloot en een automa tisch landingssysteem voor de Buran orbiters die dan nog zijn gepland voor ruimtevluchten. Het is er niet meer van gekomen.... In de Buran-hangar op Speyer hangt verder wel een originele Soyuz ruim tecapsule. Daarin maakte de Duitse astronaut Ulf Merbold in 1994 de terugreis vanaf het Mir ruim testation naar de aarde. In de hal is een interes sante expositie 'Apollo and Beyond' ingericht, een permanente tentoonstelling over de Amerikaanse, Russische en Europese ruimtevaart. In de nieuwe Buran- hangar kun je de expo sitie vanaf verschillende niveaus bezichtigen. Een Mirage-III en een SAAB Draken hangen onder dezelfde hoek naast een Junkers Ju-52 - weer eentje met de registratie D-AQUI. Daarnaast een onbeschilderde houten mock-up van een Me- 262. Vanaf het dak van de nieuwe hal, hoogte 20m, heeft men een uitstekend zicht op de buitenopstelling rond het hoofdgebouw. Daar staat het varende gedeel te van het museum op het droge. Veel aandacht trekt de U9 onderzeeër die ook inwendig kan worden bezichtigd. Naast deze duikboot ligt sinds juni 2011 de John T. Ess- berger, een enorm SAR-schip van de Duitse Marine. Want een boot kun je dit gevaarte met een lengte van 44,2m niet meer noemen. Op het dak van de ruimtevaarthal kijk je uit over het aangrenzende vliegveld van Speyer. Dat verklaart ook hoe een aantal vliegtuigen hun weg naar het museum heb ben gevonden. Zo is ook de nieuwste aanwinst van het museum, een Duitse C-160 Transall, vanaf het vliegveld via de rolbaan op het parkeerterrein van Sinds maart 2008 trekt het prototype van de Russische Buran, een look- a-like van de Amerikaanse space shuttles, de meeste aandacht op Speyer. Met de komst van deze enorme Buran, die nooit in de ruimte heeft gevlogen, werd op Speyer een nieuwe hal gebouwd waar ook de ruimtevaartexpositie 'Apollo and Beyond' is ondergebracht.

Spinner | 2012 | | pagina 24