RECENT VERSCHENEN De Starfighter 26 Cor van Gent, De Starfighter. De geschiedenis van de Starfighter in Nederland. Uitgegeven door Geromy B.V., Maarssen. ISBN 978-90-8189-361-9. Het boek heeft 260 stevige pagina's in een hard co ver met stofomslag, met daarop een illustratie van de D-8281 in een linkerbocht van de hand van Lam van 't Hof. Een voorwoord werd geschreven door de Commandant Luchtstrijdkrachten J.H.M.P. Jansen. Reeds lang geleden, in 1986, slechts enkele jaren nadat de F-104G Starfighter bij de Nederlandse luchtmacht was verdwenen, verscheen onder dezelfde titel het eerste boek van Cor van Gent. Het nu verschenen boek is geen herdruk van het oude, maar zoals wordt gezegd, een totaal nieuw geschreven deel. Het boek begint na de inleiding met de ontwik kelingsgeschiedenis van de Starfighter. Hier wordt niet al te lang bij stilgestaan, waarna in grote lijnen de geschiedenis van de honderdvier bij de Konink lijke Luchtmacht wordt beschreven. Dit gedeelte is, op een toevoeging van een citaat over een vlucht boven de DDR, identiek aan het eerste boek van de schrijver. Dit is ook merkbaar, want duidelijk is dat de tekst uit de eerste uitgave is ingescand zonder de spellingschecker er over heen te laten gaan. Ook over de geleende honderdviers van de Luftwaf fe blijft onduidelijkheid. De KG-114/119/120 en 125 zijn bekend en ooit door ondergetekende gezien, maar over de 8035 en 8037 is in geen enkel artikel of in de Cockpit Waarnemings Organistatie (CWO), de spotterplek bij uitstek in die tijd, ooit sprake geweest. Daarbij moeten ze geen D-8014 etc. worden genoemd, want de D-registratie is nooit gevoerd. Hierna volgt in één a twee pagina's tekst een his torisch overzicht van de verschillende squadrons en het gebruik van de honderdvier bij 306, 311, 312, 322, 323, The Dutch Masters, TCA, CAV, Target Towing Flight en UFO. In het onderdeel 'De Starfighter in de praktijk' wor den een aantal nieuwe ervaringen van vliegers met de honderdvier beschreven. Dit geeft dan ook een aardige kijk op de werkzaamheden van de vlieger onder soms precaire omstandigheden. In het hoofdstuk 'Speciale beschilderingen' wordt naast de demo-kist van Hans van der Werf veel aandacht besteed aan de verschillende 'graffiti'- kisten en ook de cartoonisten met de verschillende tekeningen komen aan bod. Na een kort stuk over NAVO-oefeningen, komen alle honderviers in beeld. Op 34 pagina's passeren alle honderviers, met vier foto's op een pagina de revue. Jammer is alleen, dat er van veel foto's wel betere voorhanden zijn. Het hierop volgende hoofdstuk behandelt de Tech niek. Hierin vinden we veel goede detailfoto's. Het hoofdstuk 'Camouflage en kentekens' beschrijft de beschildering en de camouflage van de honderd vier, waarbij een aantal prachtige zijaanzichten van Luuk Boerman zijn opgenomen. Het laatste gedeelte van het boek behandelt het afscheid van de Starfighter en de kisten die in Neder land (nog) zijn achtergebleven. Hierna volgt nog de be tekenis van de hondervier bij de LETS, de veiligheid, het register en een verklarende woordenlijst, waarna een aantal tekeningen betreffende de schilderin structies en cockpit lay-out het boek besluit.

Spinner | 2012 | | pagina 28