vervolgde zijn opleiding in Engeland, waar hij werd ingedeeld bij het No. 9 Squadron, RAF op 29 juni 1944. Dit boek is een persoonlijk verslag van zijn erva ringen in een van de gevaarlijkste omgevingen van de oorlog, Bomber Command. Van zijn allereerste oorlogsvlucht tot het einde van zijn toer werden hij en zijn mede bemanningsleden geconfronteerd met onvoorstelbare verschrikkingen zoals bijna-treffers, terwijl zij in hun viermotorige Lancaster bommen werper nacht na nacht door het zware afweervuur vlogen, vaak belaagd door jachtvliegers en omringd door tientallen andere bommenwerpers die ze niet of nauwelijks konden zien, behalve als die getroffen waren en brandend neerstortten. 29 Hij beschrijft de bijzondere verbondenheid die groeide tussen de zeven bemanningsleden en hoe deze jonge vrijwilligers overeind bleven onder zulke buitengewone omstandigheden. Oprecht, met inzicht en een gezonde dosis humor beschrijft hij de grimmige werkelijkheid van hun werk en de levenslessen die hij gaandeweg leerde. Behalve eigen ervaringen geeft hij ook ervaringen van andere veteranen weer, naast citaten uit diverse andere publicaties, zodat een evenwichtig beeld ontstaat. Na zijn verklaring van de redenen om zijn verhaal op te schrijven vertelt Singer over zijn achtergrond en zijn keuze voor dienst bij de RCAF. Vervolgens beschrijft hij de lange weg die door opeenvolgende opleidingen voerde en uiteindelijk uitmondde in de operationele toer van i.c. 31 oorlogsvluchten. Niet, zoals men zou verwachten, hoofdzakelijk 's nachts; het grootste aantal zelfs overdag. De verklaring hiervoor is dat No. 9 Sqn werd uitverkoren om evenals het roemruchte No. 617 Dam Buster Squa dron de 12.000 Lbs 'Tall Boy' bommen af te werpen op kleine, belangrijke doelen, zoals de kruiser 'Tirpitz', U-boot onderkomens, dijken, dammen en viaducten. Er staat een korte verhandeling over de verschil lende benaderingen van het bombarderen van Duitsland door RAF en USAAF in Hoofdstuk 2 van Deel 3: verhelderend. Een eye-opener was voor mij de taak van de z.g. 'windfinders'. Dat de wind in het doelgebied een es sentieel gegeven is voor nauwkeurig bombarderen vanaf grotere hoogten was me bekend, maar niet hoe men die wind bepaalde. Voor de Nederlandse lezer komt het verhaal dichtbij waar het gaat over de aanvallen op de U-boot bun kers bij IJmuiden en op de Walcherense zeedijken. Singer schreef zijn herinneringen in 1998 op voor zijn kleinkinderen. Volgens zijn wens zijn ze in 2011 in dit boek beschikbaar gesteld aan een breder publiek om de mensen te helpen begrijpen hoe het werkelijk was in de Tweede Wereldoorlog. Hij schrijft: 'Wat mijn mede bemanningsleden en mijzelf betreftwij hadden altijd het idee dat Bomber Command op grote schaal bijdroeg aan het bekorten van de oorlog en het sparen van levens van gealliëerde grondtroepen. We deden wat we moesten doen om de oorlog tot een succesvol einde te brengen. We moesten terugvechten en ik heb er geen spijt van dat ik mijn plicht heb gedaan'. Een indrukwekkend boek dat inderdaad een breder publiek verdient. Paperback, 15.00 (Can), te bestellen via www.waramps.ca, desgewenst voor 25.00 samen met een DVD van de documentaire 'The Boys of Kelvin High: Canadians in Bomber Command', waarin passages uit het boek zijn opgenomen. Ton de Vries

Spinner | 2012 | | pagina 31