5 In de nieuwe museale opzet staat de mens cen traal en laat de expositie het verleden, heden en de toekomst van Defensie zien in zoveel mogelijk facetten. Het NMM richt zich op tal van doelgroepen en doelstellingen op het gebied van educatie, informatie en recreatie. Adm. Nagtegaal daarover: 'Het is niet alleen bedoeld voor oudge dienden, maar zeker ook voor jongeren. Het nieuwe museum is op de toekomst gericht.' Hij noemde de opzet van het museum en het ontwerp van de infra structuur 'modern, functioneel en interactief'. Aan de totstandkoming van het project zijn zowel bij Defensie als bij de verschillende consortia en onderaannemers al honderden mensen betrok ken geweest. Er is er gedegen onderzoek gedaan naar de meest haalbare en efficiënte opzet van het project. Dat heeft uitgewezen dat 'PPS' bij een langjarig contract het meest voor de hand ligt. Voor Defensie is een museum geen 'business as usual'. De krijgsmacht heeft van na ture geen publieke tribune. Waar kennis en kunde van alle betrokken instanties samenkomen, is PPS een moderne manier om het militair cultureel erfgoed optimaal te behouden en het museum over een groot aantal jaren te exploiteren', aldus adm. Nagtegaal. Landschapsarchitect ir. Hank van Tilburg is binnen het consortium verantwoordelijk voor de inpassing van het nieuwe museum op de Utrechtse Heuvelrug. In zijn ontwerp slaagt hij erin om de grenzen tussen de infrastruc tuur van het museum en het landschap naadloos in elkaar over te laten lopen. Hij licht toe dat de Utrechtse Heuvelrug waar het NMM zal worden gebouwd, 'historisch altijd al een buitengewoon interessant gebied is geweest voor de krijgsmacht.' Architect Ir. Dirk van Wageningen tekent voor het ontwerp van een prachtige glas- en staalconstructie die geheel opgaat in het omringende landschap. Het complex is 30.000m2 groot en bestaat o.a. uit een glazen doorkijk op twee niveaus, met restaurant, expositieruimten en facilitaire voorzieningen bin nenin, overkoepeld door een stalen constructie met bailey-achtige kenmerken en dus voor militairen goed herkenbaar. Herman Kossman heeft de muse ale inrichting bedacht. Daarbij gaat 'kwaliteit uit boven kwantiteit,' aldus adm. Nagtegaal. Hoewel de collecties van het Legermuseum en het MLM worden samengevoegd, komt het erop neer dat lang niet alles wat thans in beide musea is te zien, in het nieuwe NMM zal worden ten toon gesteld. De betekenis van Defensie is in alle opzichten leidend voor het nieuwe museum. Vandaar dat al bij binnenkomst in het NMM Defensie in zijn totaliteit te zien zal zijn. De collectiestukken bevinden zich in een inpandige locatie, de 'schatkamer' volgens projectleider ir. Jolande Laval, waar ze aan de hand van vijf thema's 'bijna tot leven worden gebracht'. Maar de grootste klus is volgens Kossmann het samenbrengen van twee museale concepten in één gebouw. Het NMM wordt gebouwd op het museumkwartier Het NMM zoals dat er over twee jaar uit zal zien. van de voormalige Vliegbasis Soesterberg, de baker mat van de luchtmacht. Het Legermuseum en het Militaire Luchtvaart Museum zullen in het nieuwe museum in elkaar opgaan. De huidige locaties in Delft en op Kamp van Zeist voldoen niet meer aan de eisen. In de nieuwe opzet worden alle militaire musea uit de Defensie organisatie losgeweekt en ondergebracht in de Stichting Defensie Musea. Heijmans gaat het nieuwe museum de komende 25 jaar onderhouden en samen met de Stichting Defen siemusea exploiteren. Er wordt op gerekend dat het NMM op zijn minst tot de top 15 van de Nederland se musea zal gaan behoren. Naar verwachting zal het NMM in het najaar van 2014 worden geopend.

Spinner | 2012 | | pagina 7