Oproep! "Attention please - attention please - crew number niner, ten, eleven and twelve are to report to the operations room immediately for combat duty. 8 Eén van deze tenten droeg het nr. 95. Dat was mijn tent die ik met drie kameraden moest delen. Alleen de stretchers werden ons verstrekt. De rest van het meubilair werd met eigen middelen gemaakt. En natuurlijk kreeg de tent een naam we noemden hem MOCAMBO, genoemd naar de beroemde night club in San Francisco. Onze buren wonen 50 meter verder. Als bij ons de koffiepot gaat pruttelen zie je ze één voor één aan komen wandelen. Er werd in die tijd veel koffie gedronken. En de koffiecirkel was voor ons een belangrijk sociaal evenement. Er werd ook veel gesport en gebokst om je lichaam goed en gezond te houden. Onwillekeurig weet je dat vliegen en oorlog eisen dat je body in topcondi tie moest zijn. Maar ook voor de zwakken, zieken en misselijken werd gezorgd. De polikliniek en zieken huis waren een onmisbare schakel voor de mens in dit tropisch gebied. Afgezien van de "normale" ziektes is een prik van een schorpioen echt niet ongevaarlijk en dient goed behandeld te worden. Maar ook om het maximale aan gezond vliegpersoneel te krijgen is een ziekenhuis met daaraan verbonden de artsen en verpleegkundigen een noodzakelijkheid. De polikliniek tevens hospitaal. We hadden een zwembad. Maar niet één die je nu in gedachten hebt. Het was een diepe waterpool die deel uitmaakte van een uitgestrekt moeras dat in de nabijheid van het kamp lag. Maar je kon pas te water gaan als je eerst één of twee handgranaten in het water liet explode ren, zodat al het ongedierte boven kwam drijven of is weggevlucht. Dan pas kon je een duik nemen of als Tarzan van de Apen via loshangende lianen in het water springen. De bioscoop We hadden ook een bioscoop met twee keer per week een film. De banken waren voor de officieren. De man schappen moesten hun eigen gemaakte stoeltjes meenemen. Als er bioscoopavond was, waren nacht- vliegoefeningen verboden door de Commandant, want eerder hadden de jongens de gewoonte heel laag met vol vermogen over de bioscoop te vliegen, gewoon uit zucht om te pesten. Maar hier werden ook vriendschapsbanden voor het leven gemaakt. De harde realiteit van de oorlog - maar dat beseften wij toen echt nog niet, totdat iemand niet meer terug kwam en een lege plaats in je tent achter liet - gaf je in zekere zin een duw naar elkaar toe. Maar hoe lang duurt dit Als je plotseling door de in de bomen hangende luisprekers van de omroep de stem van de omroe per hoort zeggen:

Spinner | 2012 | | pagina 10