10 Niet lang daarna vliegen we in een losse echelon formatie Na 1,5 uur vliegen dalen we naar ong. 100 meter boven zeeniveau. We naderen vijandelijk gebied en gaan onder de Japanse radar door naar het noorden. Dan horen we over de intercom: Captain to crew - approaching hostile air - man your battle station and test your guns. Dan wordt het tijd om in te stappen, onze plaatsen in te nemen en de motoren te starten. Duimen omhoog van de ground-crew. Remmen los. En dan via de taxibaan naar het eind van de startbaan. onze afdelingen te controleren of alles in orde is. Dan even tijd voor een sigaretje en een praatje. Onze Operations Room. Dan klinkt door de intercom: Captain to crew....ready for take off...take your positions and hold tight please....Out Als het onze beurt is draaien we de startbaan op. We horen de flaps 30° down gaan - de throttles naar voren - de motoren op vol vermogen - 44 inch boost, 2600 rpm en proppitch op volle trekkracht. Rem men los en we schieten met een ruk vooruit. Als we los van de baan zijn klimmen we - gas wordt teruggenomen - de koelkleppen van de motoren gaan dicht - flaps in neutrale stand - Henk trekt de kist in een linkerbocht om straks met de drie andere B-25 te joinen. Met draaiende motoren. Laag over het water in 'Ruit' formatie. In losse 'Echelon' formatie. Nu komt pas het echte werk en iedereen wordt ge commandeerd zijn gevechtspositie in te nemen. De mitrailleurs worden getest en het geratel, geklet ter van lege hulsen en de kruitdamp doen je besef fen dat het geen spielerij is. Als alles OK is veranderd de formatie in de bekende ruit-formatie en vliegen we op een hoogte van on geveer 50-100 meter boven zee niveau naar ons doel toe. En we kruipen heel dicht bij elkaar, z.g. close formation. De beste verdediging tegen aanvallen vanuit de lucht, want wij passeren eilanden waarop Japanse vliegvelden zijn gesitueerd.

Spinner | 2012 | | pagina 12