Si 3 12 van één soort operatie, n.l. Shipping, het tot zinken brengen van vijandelijke schepen. Tot een afronding van mijn verhaal wil ik u wat gegevens verstrekken om duidelijk te zijn dat dit enige Nederlandse bommenwerper squadron in de Pacific zijn taak goed heeft uigevoerd. Het heeft van 1943 tot 1945: 2433 sorties gevlogen Totaal aantal vlieguren: 13722.19 uur Gemiddelde duur: 5u38min 53.670 ton scheepsinhoud vernietigd maar het heeft verloren; 17 vliegtuigen en er sneuvelden 94 man De namen van de gesneu velden zijn ons hier in Nederland niet bekend. Zo ver ik weet zijn zij nooit genoemd in tijd schriften of artikelen. Maar wat weten wij eigenlijk van dit enige Nederlandse bommen werper-squadron dat met honderden Amerikaanse, Australische en Nieuw-Zeelandse squadrons het gevecht is aangegaan tegen de Japanners. Toch eigenlijk bitter weinig. Maar op één plaats zijn zij in Nederland vereeuwigd. Full Hit'! bodem van deze zeeën: 2000-3000 meter diep. Ik heb veel vrienden verloren, ik zal ze niet al lemaal noemen, maar ik maak echter één uitzonde ring en dat is mijn patrouille commandant kapitein Pieter André de la Porte en zijn crew. Zij sneuvelden op 24-08-1944 nabij het eiland Larat tijdens een anti-shipping verkenningsvlucht, een zg. offensive reconnaissance. klik Patrouille leider Pieter André de la Porte en zijn crew, v.l.n.r. S/Sgt. Trimmel (RAAF) staartschutter, 2e lt. Lie Kok Hian, luchtschutter bovenkoepel, 2e lt. Meyer, waarnemer bommenwerper, kapt. Pieter André de la Porte, captain, 1e lt. Jantje Draaijer, co-pilot, en sgt. Martino Samallo, telegrafist-luchtschutter. Tenslotte wil ik u het gehele squadron presenteren. Niet de vliegtuigen want die kennen we wel, maar het gehele operationele personeelsbestand: De Staf plus 5 patrouilles. Het Nr.18 Squadron NEI. De namen van de gesneuvelden zijn geschreven op de herdenkingszuilen op de Vliegbasis Soesterberg Het zou een ieder sieren als je ééns in je leven langs die zuilen zou kunnen lopen en die namen zou kunnen lezen. Het is daarom goed aan het einde van deze voor dracht een hommage te brengen aan hen die niet zijn teruggekeerd. Hun graf is de Timorzee, de Arafurenzee en de Bandazee. Zij liggen op de Dit was dan een kort overzicht van het 18e Squa dron NEI in de jaren 1942-1945. De auteur, Otto Ward.

Spinner | 2012 | | pagina 14