Junkers Messerschmitt 19 In de Nieuwe Luchtvaarthal heeft een andere F13 de plaats ingenomen van de in 1944 verwoeste Junkers. De nu geëxposeerde F13 is in 1928 aan Afghanistan geleverd en in 1968 als schroot terug gekomen naar Duitsland. Motor en romp zijn origi neel, de vleugels zijn opnieuw gebouwd. Boven deze fraai gerestaureerde Junkers hangen een Klemm L-25 uit 1935 en een Messerschmitt M-17 uit 1926. De vliegtuigen in deze area van de luchtvaarthal, met name de Junkers F13, komen voort uit de tech nische ontwikkelingen van de Duitse luchtvaart na de Eerste Wereldoorlog. Bij de Wapenstilstand in 1918 is Duitsland expliciet verboden vliegtuigen te bouwen. De geallieerden beschikken in die tijd over een enorme hoeveelheid militaire vliegtuigen. Met enige aanpassing kunnen die ook voor civiele doeleinden worden gebruikt. Duitsland ziet in de ontstane situatie een uitgelezen mogelijkheid voor de ontwikkeling van een nieuwe generatie vliegtuigen. Men geneert zich niet langer voor de beperkingen die het land zijn opgelegd. Er zijn voor het Deutsches Museum behoorlijk wat vliegtuigen uit het interbellum bewaard gebleven. Dankzij goede betrekkingen met het buitenland staan er ook vliegtuigen in het DM die elders vandaan komen. Zo wordt het hiervoor genoemde gezelschap van een Junkers, Klemm en een Messerschmitt, gecompleteerd met een Dornier Libelle vliegboot uit 1929, een Junkers A50 Junior uit 1931 en een bij het Spaanse CASA gebouwde Bücker Bü-131 Jungmann. En hoewel er elders in Europa, maar zeker ook in musea de Verenigde Staten nog volop Ju-52's aanwezig zijn, is het juist de Junkers Ju-52/3m in de luchtvaarthal van het DM die de meest voor aanstaande plaats inneemt in de hele expositie. In deze ambiance geeft dit nog niet eens door Junkers zelf gebouwde exemplaar, uitstekend weer welke technologische verworvenheden de luchtvaart aan Hugo Junkers (1859-1935) heeft te danken. Ook het F13 verkeersvliegtuig en het A50 Junior sportvliegtuig dragen de typische kenmerken van Junkers' vliegtuigbouw. Dat geldt ook voor een aantal Russische vliegtuigen. Junkers heeft van 1922 tot 1927 met de Sovjets aan de massaproductie van vliegtuigen gewerkt in Fili bij Moskou; onder andere aan de Junkers K30 bommenwerper. Junkers heeft wereldwijde belangstelling gekregen vanwege de geribbelde metalen constructie van rompen en vleugels die vanwege de vorm veel sterker is, een grotere druk kan verdragen en buigspanningen beter opvangt dan een gewone plaat metaal. In totaal zijn er tussen 1932-1952 zo'n 5000 Ju-52/3m's gebouwd. Het vliegtuig in het DM is in Frankrijk gebouwd als Amiot AAC.1 Toucan en heeft nog tot 1957 bij de Franse luchtmacht gevlogen. Dienten gevolge draagt deze Junkers nog steeds de Franse militaire kenmerken en registratie. Deze Messerschmitt Me-262 is een origineel exemplaar met een verhaal. Tegen het einde van de oorlog deserteerde een vlieger met deze kist. Hij vloog de Me-262 vanaf Fürstenfeldbruck bij München naar Dübendorf bij Zürich. Daar werd de gedroste vlieger geïnterneerd. Op het vliegtuig werd beslag gelegd. In 1957 droegen de Zwitsers de Me-262 over aan het DM. Op de begane grond van de Nieuwe Luchtvaarthal wordt bij binnenkomst de aandacht van het publiek direct gevestigd op een functionele 1-op-1 mock-up van het Space-Lab, een deelproject van het Space- Shuttle programma. Het hoort niet echt thuis in deze hal. Maar vanwege de enorme afmetingen kan het Space-Lab nergens anders worden opgesteld. In dit gedeelte van het museum volgt de lucht vaartsectie de ontwikkelingen tijdens de Tweede Wereldoorlog en daarna. Dat betreft vooral de ont wikkeling van straal- en raketmotoren. Dat is van wezenlijk belang geweest voor de verdere ontwik keling van de Duitse luchtvaart. De tweemotorige Messerschmitt Me-262 Schwalbe maakte in 1942 al zijn eerste vlucht. Maar de beschikbaarheid van deze straaljager heeft geen invloed meer op het verloop van de oorlog. Door een chronisch tekort aan brandstof en een groot gebrek aan vliegers blijft de operationele inzet van de Me-262 beperkt. Met zo'n 800 km/u is de Me-262 in die tijd sneller dan het snelste vliegtuig van de geallieerden. Tegen

Spinner | 2012 | | pagina 21