Hifi Na-oorlogse ontwikkelingen 20 Toch kun je in het Deutsches Museum geen 'vriend' worden van de sectie Lucht- en Ruimtevaart. Trouwens, van geen enkele sectie. Het Freundenförderungsverein ondersteunt het DM in zijn totaliteit, zo staat er op de wervingsflyer die je bij binnenkomst in de handen krijgt gedrukt. Als tegenprestatie mogen Vrienden samen met hun partner of een andere volwassene de verschillende locaties van het DM vrij en onbeperkt bezoeken. Bovendien ontvangen de Vrienden gratis het tijdschrift Kultur und Technik. Het DM gaat in haar werving van Vrienden voorbij aan de betrokkenheid van bezoekers bij een specifieke sectie. Het DM huldigt het beleid dat zij overkoepelend zijn voor alle secties en dat is ook de basis waarop het Freundenförderungsverein functioneert het einde van de oorlog zijn er zo'n 1400 Me-262's geproduceerd. Boven deze Messerschmitt hangt een raketaangedreven Me-163 Komet, eigenlijk een vliegende vleugel. Er zijn niet veel vliegtuigen van dit type operationeel ingezet. De Komet bereikt een voor die tijd haast onvoorstelbare snelheid van 960 km/u. Naast deze Me-163 hangt een Fieseler Fi-103. Bij ons beter bekend onder de benaming V.1, een vliegende bom. Er zijn er zo'n 40.000 van gebouwd. Een derde daarvan was gericht op Londen. 2500 daarvan hebben de stad daadwerkelijk getroffen. In Duitsland is de naoorlogse luchtvaartindustrie is eerst goed op gang gekomen als in 1956 de bij de capitulatie in 1945 opgelegde beperkingen op de ontwikkeling en de bouw van vliegtuigen worden opgeheven. Maar net als dat na de Eerste Wereldoor log al gauw niet meer het geval is geweest, zijn de Duitsers ook na 1945 niet lang blijven stilzitten. Dat wil men zo hier en daar best wel toegeven. Maar geen enkel vliegtuig uit de jaren daaropvolgend heeft ook maar enige furore gemaakt. Bekend heid kregen ze wel: de Hansa Jet, Starfighter en de EWR VJ101. Ze staan zo wat naast elkaar in het Deutsches Museum Enig avant-gardisme is de HFB-320 Hansa Jet niet vreemd. Het is het eerste en tot nu toe enige pas sagiersvliegtuig met een negatieve pijlstelling van de vleugels. Maar met een totaal van slechts 47 1) geproduceerde vliegtui gen is dit oorspronkelijke zakenvliegtuig niet echt iets geworden. In Neder land kennen we de Hansa Jet als calibratievliegtuig van de toenmalige Rijksluchtvaartdienst en als lesvliegtuig bij Rijksluchtvaartschool op Eelde. Sinds 1956 studeren Messerschmitt, Heinkel en Bölkow op de ontwikkeling en de bouw van VTOL vliegtuigen. Dat gebeurt in opdracht van de Bonds regering. De noodzaak voor snelle jachtvliegtuigen met een groot klimvermogen heeft te maken met de geografische ligging van de Bondsrepubliek als frontstaat van de NAVO aan de grenzen van het Warschau Pact. De VTOL's moeten kunnen worden ingezet in tijden van crisis of oorlogssituaties als startbanen zijn gebombardeerd en niet meer kun nen worden gebruikt. Als Messerschmitt, Heinkel en Bölkow in 1959 voor dit project samen gaan als Entwicklungsring-Süd, mogen ze vijf prototypes van de EWR VJ101 bouwen. Het werden er twee. De eerste, die bijna twee jaren uitvoerig is getest, crasht op 14 september 1964 bij een conventionele start. De testvlieger weet zich met zijn schietstoel in veilig heid te brengen. Maar als de NAVO in diezelfde periode haar strategi sche plannen wijzigt, verdwijnt langzaam de belangstelling voor het project. Heel even wordt nog gedacht aan een mo gelijke opvolger van de Starfighter. Samen met Fairchild-Hiller-Republic wordt dan onderzoek gedaan naar een geavan ceerde tactische jager met V/STOL capaciteit. Het tweede prototype, de EWR VJ101C-X2 in het DM, dat op 7 juni De DOWA 81 is gebouwd door Dr. Gerhard Wagner. De materialen die hij er voor heeft gebruikt, zijn voor gewoon te koop voor dagelijks gebruik. Hij wil met zijn echtgenote en twee kinderen in zijn zelfgebouwd vliegtuig ontsnappen uit de DDR. Een dag voor vertrek wordt het gezin gearresteerd. De DOWA 81 heeft nooit gevlogen. Na de Duitse hereniging heeft Dr. Wagner zijn vliegtuig teruggekregen. Onderzoek heeft uitgewezen dat er met het vliegtuig daadwerkelijk kon worden gevlogen.

Spinner | 2012 | | pagina 22